Laisvos sodybos Lazdijų rajone: gamtos ir ramybės oazė

Lazdijų rajonas, garsėjantis savo gamtos grožiu ir ramybe, yra puiki vieta ieškantiems poilsio nuo miesto šurmulio. Šiame regione gausu laisvų sodybų, siūlančių įvairias galimybes mėgautis gamta, istorija ir kaimišku gyvenimu.

Kapčiamiesčio didžiagirė: unikalus gamtos paveldo objektas

Viena iš išskirtinių Lazdijų rajono vietų yra Kapčiamiesčio didžiagirė. Tai šeštas pagal dydį Lietuvos miškų masyvas, užimantis 38,7 tūkst. ha plotą Lazdijų ir Druskininkų savivaldybių teritorijose. Geografiniu požiūriu, tai šiaurinė Augustavo girios dalis, kuri apima didelius plotus Lenkijoje ir Baltarusijoje.

Kapčiamiesčio didžiagirė turi seniausias iš visų Lietuvos didžiagirių ribas, kurias suformavo jau I ir II tūkstantmečių sandūroje. Šiaurinės ribos istorija yra sudėtinga ir nestabili, tačiau jos buvo atkurtos maždaug XV a. antroje, XVI a. pirmoje pusėje.

Ši didžiagirė iš trijų pusių turi aiškias natūrines ribas: rytuose - Nemuną, pietryčiuose ir pietuose - valstybės sieną su Baltarusija, vakaruose - valstybės sieną su Lenkija. Ne tik ankstesniais istoriniais laikais, bet ir dabar kitapus šios ribos driekiasi beveik ištisiniai miškai, priklausantys Dainavos, Gardino ir Augustavo girioms.

Kapčiamiesčio didžiagirės kraštovaizdį puošia ežerai ir upeliai. Iš viso suskaičiuojama net 45 ežerai, didesnieji: Veisiejis, Niedus, Ančia, Aviris, Seliovinis, Baltasis Kauknoris, Juodasis Kauknoris, Kauknorėlis, Kaviškis, Stirtos, Vidugašlis.

Į Nemuną per miškus teka Snaigupė, Avirė, Bilisinyčia, Baltoji Ančia su intakais Seira ir Neviede, Igara. Šiaurės vakarų masyvo pakraštyje teka Zapsė, pietvakarių pakraštyje - Mara (Juodosios Ančios kairysis intakas).

Kapčiamiesčio didžiagirė. vle.lt nuotrauka

Istorija ir nuosavybė

1464-1476 m. visa Sūduvos dykra buvo paskirstyta prie Nemuno buvusiems valdovo dvarams (pilims) nuo Gardino iki Jurbarko, siekiant jos reguliuojamo apgyvendinimo ir racionalesnio naudojimo. Pietvakarinė dabartinės didžiagirės dalis, esanti dešiniajame Baltosios Ančios krante nuo jos žiočių iki Prūsijos sienos, atiteko Perelamo dvarui, o kairiajame - Merkinės dvarui.

Nuo maždaug XV ir XVI a. sandūroje, ar vėliausiai iki 1523 m. šio krašto teritorija jau buvo atiduota į privačias valdas, o didžiausi plotai buvo atitekę Radviloms, Sapiegoms ir Kapočiams.

Kapčiamiestis įkurtas XVI a. pradžioje - 1516 m., karaliui Žygimantui Senajam padovanojus savo raštininkui ir Pervalko dvaro laikytojui V. Kapočiui sodybą Baltosios Ančios ir Niedos santakoje, Veisiejų dvarą ir didelius girios plotus.

Panaši istorija nutiko ir su kitais svarbiausiais šio regiono - Veisiejų, Seirijų, Leipalingio, Liškiavos dvarais, kurie buvo „privatizuoti“ net kiek anksčiau - XV a. pabaigoje ir XVI a. pradžioje, o vėliau perėjo per daugelio LDK didikų ir ponų rankas.

Valstybinius ir dalį per Pirmąjį pasaulinį karą savininkų paliktų privačių miškų perėmė Lietuvos valstybė iškart po Nepriklausomybės atkūrimo, dar dalį - kiek vėliau vykdant tarpukario žemės reformą.

Sodybų nuoma ir poilsis gamtoje

Lazdijų rajonas siūlo įvairias sodybas, kuriose galima mėgautis gamtos ramybe ir kaimišku gyvenimu. Šios sodybos puikiai tinka tiek šeimyniniam poilsiui, tiek šventėms ar įmonių sąskrydžiams.

Viena iš tokių vietų - poilsio sodyba Liudvinavo miestelyje, ant ramios Šešupės upės kranto. Taip pat galima paminėti sodybą prie Druskininkų, Dzūkijos nacionaliniame parke, kurioje priimami 12-18 žmonių kolektyvai ir organizuojamos aktyvaus laisvalaikio pramogos.

Internetinis katalogas PrieEžero.LT skirtas ieškantiems poilsio ir švenčių vietų Lietuvoje. Čia pateikiama daugiau nei 1000 kaimo turizmo sodybų, apgyvendinimo, nakvynės ir švenčių paslaugų teikėjų. Kataloge rasite, kur praleisti savaitgalį ar atostogas nuostabioje mūsų šalies gamtoje.

Sodybos nuoma Lietuvoje yra paklausi, nes čia rengiama daug švenčių - vestuvės, gimtadieniai, įmonių sąskrydžiai, kitos šventės.

Kaimo turizmo sodyba. atostogoskaime.lt nuotrauka

Sodybų pavyzdžiai Lietuvoje

Štai keletas pavyzdžių sodybų, siūlomų įvairiuose Lietuvos regionuose:

  • Sodyba prie Klaipėdos, 12 km nuo miesto, 5 km nuo Gargždų.
  • Sodyba apie 23 km nuo Alytaus, Daugų seniūnijoje, su 1.20 ha miško ir 73 a žemės.
  • Sodyba Radviliškio rajone, Aušrėnų kaime, su dideliu 60 arų sklypu ir prūdu.
  • Sodyba Utenos rajone, už 1 km nuo Aiseto ežero.
  • Sodyba Kretingos rajone, Šukės kaime, su 30 a sklypu ramioje ir gamtos apsuptoje vietovėje.
  • Sodyba Molėtų rajone, Šunakojų kaime, su 17,57 a sklypu ir mediniu namu.
  • Sodyba Jurbarko rajone, Šimkaičiuose, su 3 kambariais, vonia, dušu ir virtuve.
  • Sodyba Pasvalio rajone, vienkiemyje, su gerai išsilaikiusiu rąstiniu namu.

Be to, siūloma sodybos nuoma šalia Vilniaus, vos 30 km nuo miesto.

Atkreipkite dėmesį

Planuojant sodybos statybą ar rekonstrukciją, svarbu atsižvelgti į įvairius teisinius aspektus. Pavyzdžiui:

  • Statybos leidimas reikalingas gyvenamojo namo statybai visais atvejais.
  • Projektas trinkelių klojimui mieste reikalingas nuo 100 kv. m.
  • Paskirties keitimo projektas reikalingas keičiant pastato paskirtį.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į atstumus nuo sklypo ribų iki kaimynų pastatų ir kitus apribojimus, siekiant išvengti teisinių problemų.

Svarbu: Prieš planuojant bet kokias statybas ar rekonstrukcijas, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais, kad būtų laikomasi visų galiojančių įstatymų ir reglamentų.

Išvados

Laisvos sodybos Lazdijų rajone ir visoje Lietuvoje yra puiki galimybė mėgautis gamtos grožiu, istorija ir ramybe. Nesvarbu, ar ieškote vietos šeimyniniam poilsiui, šventėms ar tiesiog pabėgti nuo miesto šurmulio, Lietuvos kaimas gali pasiūlyti daugybę įvairių variantų. Tačiau svarbu atsižvelgti į visus teisinius aspektus ir planuoti savo veiklą atsakingai.

Informacija apie parduodamas sodybas

Vieta Plotas Ypatumai Kaina
Rokiškio rajonas, Maineivai 106 m2 (namas), 34 arai (žemė) 3 kambariai, baldai, buitinė technika, rūsys, garažas, daržinė, tvartas -
Rokiškio rajonas, Veduviškio km. 0,33 ha Namas sudegęs, šuliniai, elektra, geodeziniai matavimai -
Šilalės rajonas, Radiškės kaimas 100 kv. m (namas), 0,15 ha (žemė) Medinis namas apmūrytas, pakeista elektros instaliacija, stogo danga, plastikiniai langai, šulinys, miesto vandentiekis -
Anykščių rajonas, Varnelių kaimas 80 kv.m (namas) 0,5004 ha (žemė) Gyvenamosios paskirties namas, garažas, tvartas, dūminė pirtis, lauko rūsys, šulinys, didelis sodas, elektra -
Klaipėdos miestas, Žardupės gatvė 31 13.57a (sklypas) Namu valda, aptverta teritorija, tvenkinys, mažas ūkinis pastatas, pavėsinė, šiltnamis, vandens gręžinys, vietinė kanalizacija, elektra, metalinis garažas 115000.00€

tags: #laisvos #sodybos #lazdiju #raj