Žagarės Dvaro Sodyba: Jojimo Tradicijos, Istorija Ir Dabartis

Žagarės miestelio vardas istoriniuose šaltiniuose paminėtas dar 1495 metais. Būtent tais metais Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras I leido Žagarės dvare rengti turgus ir steigti smukles, kas ženkliai prisidėjo prie miestelio augimo ir vystymosi.

XVI a. pabaigoje Žagarės valdytoju tapo Trakų vaivada Mikalojus Kristupas Radvila. 1589 m. įsteigta Šiaulių ekonomija, kuri tapo didžiausia LDK valstybine žemės valda. Į ją, be Žagarės, įėjo Joniškio, Šiaulių, Radviliškio ir Gruzdžių miestai.

XVII-XVIII a. Šiaurės karai smarkiai paveikė miestelius, o po Antrojo ATR padalijimo carienė Jekaterina II padovanojo Žagarę savo favoritui P. Zubovui. 1857 m. miestelius nupirko grafas Dmitrijus Naryškinas, kurio palikuonys valdė šias žemes iki XX a.

Dvaro Sodybos Akcentas: Žirgynas, Maniežas Ir Ratinė

Labai ryškus dvaro sodybos akcentas yra žirgyno, maniežo ir ratinės kompleksas. Jis pastatytas apie 1895-1900 m., kai buvo plečiamas parkas. Žirgynas, ratinė (karietinė) ir maniežas buvo statyti iš geros kokybės medžiagų, pabrėžiant jų spalvą ir faktūras.

  • Cokoliai sumūryti iš tašytų akmenų.
  • Sienos - iš raudonų plytų.
  • Stogai dengti kalnų šiferio plokštelėmis.

Pastatų išorė primena anglų gotikos stilių, sekimą, kuris vadinamas Gothic Revival kryptimi. Ši kryptis XIX a. buvo labai populiari.

Maniežas

Maniežas yra platus, jo plano matmenys siekia 60x25 metrus. Maniežo erdvę dengia originali medinių santvarų su lenktais spyriais konstrukcija be jokių papildomų atramų.

„Džiazuojanti istorija“. Jidiš tarmė - kaip simbolinis tiltas tarp Žemaitijos ir Estijos

Maniežo patalpa yra šviesi, o dėl ypatingos statybinės konstrukcijos ir storų sienų, čia visada gaivus ir vėsus oras net karštą vasarą. Yra maniežo pagrindas, kvarcinis smėlis ir drėkinimo sistema. Manieže prie įėjimo yra išdėstytos tribūnos žiūrovams.

Arklidė

Buvęs ratinės pastatas pritaikytas arklidei - vientisoje erdvėje, perskirtoje tik medinių stulpų eilėmis, įrengti gardai. Galerijos pusėje išmūryti treji vartai. Siaura, pailga arklidė, skaidoma tankiai išdėstytais kontraforsais. Tarp jų - smulkiomis padalomis sudalinti segmentinių sąramų langai. Korpuso viduryje iškeltos simetriškos dviaukštės iškyšos, skirtos pagalbinėms patalpoms. Vientisą arklidės vidaus erdvę dalija dvi eilės medinių stulpų. Jie ne tik remia perdangų sijas, bet ir laiko gardų tvoreles.

Metalinės gardų tvorelės yra lieto ketaus, sraigtiniai laiptai ir kita metalinė įranga buvo importuota iš Anglijos. Gardų tvorelės ir emaliuoti arklių šėrimo loveliai pagaminti 1870 m. garsioje „Izon Works“ gamykloje Londone. Arklidėse tebėra ir pirminė vandentiekio ir kanalizacijos sistema, iki šiol puikiai veikianti. Vidus išklotas melsvomis glazūruotomis plytelėmis. Grindys arklidėse - klinkerio monolitas, kuris nesusidėvėjo iki šiol. Nuo pat pradžių arklidėse žirgams buvo įrengti erdvūs, didesni, nei įprastai, gardai. JK gaminti, pagal originalą atnaujinti žirgų gardai.

Poilsio zona

Maniežo pastate įrengta puiki poilsio zona. Pirmame aukšte bendroje erdvėje yra virtuvė ir svetainė. Čia pailsėti galima įsitaisius ant patogių baldų, mėgaujantis malonia židinio šiluma. Patalpas apšviečia didžiuliai krištoliniai šviestuvai. Į antrą aukštą veda įviji laiptai su metaliniais ažūriniais atitvarais, kur atsiveria nauja erdvė tinkama išnaudoti kaip darbo vietą. Antro aukšto koridoriuje išlikusi autentiška raudonų plytų siena. Yra trys jaukūs poilsio kambariai- miegamieji, didelė drabužinė, įrengtas dušas ir vonios kambarys. Baldai išlaiko to laikmečio emociją ir stilių.

Žirgyno duomenys:

  • Uždaras kiemas 1500 kv. m.
  • 19 gardų žirgams po 16 kv. m.
  • 15 gardų žirgams po 12 kv. m.
  • Bendras plotas 1600 kv. m.

Esant poreikiui, yra galimybė įsigyti ir visai šalia esančias arklides su 100 gardų, 2 darbiniais maniežais (520 kv. m.).

Žirgynai Ir Jojimo Klubai Lietuvoje

Lietuvoje gausu vietų, kur galima ne tik pabūti su žirgais ramioje kaimo aplinkoje, bet ir sužinoti apie gyvūnų priežiūrą, elgesį, charakterį, galėsite juos paglostyti ir pamaitinti. Daugelis šeimų mėgsta žirgus ir ieško naujų, gražių vietų, kur galima pajodinėti bei smagiai praleisti laiką žirgų kompanijoje.

Žemiau pateikiamas sąrašas žirgynų ir jojimo klubų Lietuvoje:

  1. Jaunas ūkis Vilniaus rajone, Dasionių kaime.
  2. Raudoni vakarai - vieta visai šalia Vilniaus, kur mokoma joti ir rūpintis gyvūnais, organizuojami žygiai gamtoje.
  3. Grybų dvaro arklidės - jauki švenčių erdvė, kurioje galima susipažinti, paglostyti ir pajodinėti arkliukais bei poniais.
  4. Vilniaus rajone įsikūrusi Ponių ranča - gamtos apsupta vieta, kur galima pamatyti ponius iš arti, juos paglostyti, pašerti ar net pajodinėti.
  5. „Lietuvos žirgynas“ - seniausias ir didžiausias šalyje žirgynas, kurio pagrindinis uždavinys - išsaugoti ir gerinti nykstančias lietuviškas arklių veisles.
  6. Žirgynas Matiškės kaime, kur vykdomos jojimo treniruotės bei žygiai gamtoje su žirgais po Varnikų pažintinį taką.
  7. Žirgynas Brinkiškių kaime, kur apsupti gamtos ramybės su šeima galite atvykti pajodinėti žirgais.
  8. Žirgynas Būdos kaime, kuriame kitokiais būdais pažinsite žirgus. Čia vykdomos edukacijos, žirgų istorijos, psichologijos ir elgsenos pažinimo programos.
  9. Pamiškės jojimo klubas Uosininkuose, kuriame gyvena žirgai ir poniai.
  10. Žirgynas Kalnalaukio kaime, kuriame galima apsilankyti su ekskursija ir susipažinti su žirgais, jų veislėmis ir kilme, priežiūra, varžybomis, apdovanojimais.
  11. Ūkis Kryžliaukoje I, kuriame auginami žirgai Kanoja ir Tilzitas, kviečiantys smagiai praleisti laiką, pajodinėti ar pasivažinėti karieta.
  12. Žirgynas Daučioniukų ir Daučionių kaimų sankirtoje, kur galėsite pasivažinėti karieta ir ramiai pajodinėti apylinkių miškuose.

Tai tik dalis žirgynų ir jojimo klubų Lietuvoje, siūlančių įvairias pramogas ir edukacijas, susijusias su žirgais. Kiekvienas gali rasti sau tinkamą vietą, kur praleisti laiką su šiais nuostabiais gyvūnais.

Žirgynas Vieta Siūlomos paslaugos
Jaunas ūkis Vilniaus rajonas, Dasionių kaimas Jojimo pamokos, grupiniai užsiėmimai, stovyklos
Ponių ranča Vilniaus rajonas Ponių lankymas, glostymas, šėrimas, jodinėjimas
Lietuvos žirgynas Įvairios vietos Lietuviškų arklių veislių išsaugojimas ir gerinimas

Dvarai Lietuvoje

Lietuvoje gausu dvarų, turinčių įdomią istoriją ir siūlančių įvairias pramogas. Kai kurie iš jų:

  • Ilzenbergo dvaras (Rokiškio kraštas) - atkurtas, ūkininkaujantis harmonijoje su gamta, dvaras.
  • Burbiškio dvaras - vilioja poilsiautojus netikėtu pastatų išdėstymu ir peizažinio tipo parku.
  • Pakruojo dvaro sodyba - laikoma didžiausia Lietuvoje dvaro sodyba su Gyvuoju istorijos muziejumi.
  • Joniškėlio dvaras - nuo XVII a. pabaigos priklausė iš Italijos kilusiai Karpių giminei.
  • Biržų pilis - pirmoji pilis pastatyta XVI a. vado Kristupo Radvilos Perkūno iniciatyva.
  • Žagarės dvaras - garsiausi - seniausias (1770-1780 m.) iš lauko riedulių statytas malūnas Lietuvoje, istorinis žirgynas.
  • Baisogalos dvaras - įspūdingas objektas - centriniai dvaro rūmai - baigti statyti tik XX a. pradžioje.
  • Kurtuvėnų dvaras - klestėjimo laikus mena atstatyta raudonų plytų oficina, kurioje įsikūrusi regioninio parko direkcija.

Šie dvarai - tik maža dalis to, ką galima atrasti keliaujant po Lietuvą ir domintis jos istorija bei kultūra.

tags: #dvaras #jojimas #arkliu #sodyba