Nuo 2026 metų sausio įsigalios nauja gyventojų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio tvarka, kai tarifas pirmajam būstui priklausys nuo savivaldybių sprendimų.

NT Mokesčio Tarifų Intervalai
Pirma, bus nustatomas labai platus NT mokesčio intervalas, kuris svyruos nuo 0,05 iki 4 proc. Nuo 2020-01-01 nekilnojamojo turto mokesčio tarifas yra nuo 0,5 iki 3 proc. (iki 2019-12-31 - nuo 0,3 iki 3 proc.) nekilnojamojo turto mokestinės vertės.
Savivaldybių Atsakomybė
Savivaldybių tarybos nustato konkretų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą, kuris galioja tos savivaldybės teritorijoje. Savivaldybių tarybos iki gruodžio 1 dienos turi nustatyti tarifą 0,1-1 proc. ribose, jis bus skaičiuojamas nuo būsto vertės, viršijančios 450 tūkst. eurų vienam žmogui arba 900 tūkst. eurų bendrasavininkams.
Lietuviai jau kuria schemas, kaip išsisukti nuo naujo NT mokesčio
Savivaldybių Sprendimai Dėl NT Mokesčio Tarifų
Dalis savivaldybių jau skelbia, kokius tarifus siūlys. BNS paklausė daugiau nei 10 didžiųjų miestų, rajonų ir kurortų savivaldybių, tačiau iš jų tik 5 jau iš esmės jau žino, koks bus pasiūlymas tarybai. Kitos būsimo sprendimo dar nepateikia.
Savivaldybių Planuojami Tarifai
- Utenos, Klaipėdos, Šiaulių, Palangos savivaldybės nuo 2026 metų planuoja taikyti mažiausią mokesčio tarifą - 0,1 proc.
- Neringos - 0,5 procento.
- Vilniaus miesto savivaldybė atsakymo dėl siūlomo tarifo dar neturi - svarstomos įvairios alternatyvos.
Kauno, Klaipėdos rajono, Marijampolės, Druskininkų, Birštono ir Mažeikių savivaldybės taip pat teigė, kad dar vyksta diskusijos arba jos laukia duomenų iš Registrų centro apie 2026 metų prognozuojamas NT vertes ir tik tada rengs sprendimo projektą.
Pagal įstatymą, jeigu savivaldybės pačios nenustatys tarifo iki gruodžio pradžios, 2026 metais jose galios 0,1 proc. tarifas.
Klaipėdos Pozicija
Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus sako, jog miestas suinteresuotas, kad didėsianti mokestinė turto vertė netaptų našta nei gyventojams, nei komercinio NT savininkams, tačiau tuo pat metu būtų užtikrintos įplaukos į miesto biudžetą.
„Didinti tarifų neplanuojame nei gyvenamajam, nei komerciniam NT, tačiau šalyje įsigaliojus naujoms mokestinėms vertėms dalis NT savininkų tam tikrą augimą vis tiek pajus. Tačiau tai šalies parlamento sprendimas, nepriklausantis nuo savivaldos, bet mes savo mieste - Klaipėdoje - padarysime viską, kad finansinė našta būtų kuo mažesnė“, - komentare BNS teigė A. Vaitkus.
Utenos Planai
Utena ketina taikyti mažiausią tarifą - 0,1 proc., tačiau dar vyks diskusijos taryboje. „Planuojame, jog bus teikiamas siūlymas taikyti mažiausią galimą tarifą - 0,1 proc., tačiau dar laukiame galutinės informacijos iš Registrų centro dėl objektų verčių mūsų rajono savivaldybėje bei diskusijos su tarybos nariais“, - BNS komentavo Utenos rajono savivaldybės atstovas Paulius Čyvas.
Šiaulių ir Palangos Perspektyvos
Šiauliai ir Palanga taip pat ketina taikyti 0,1 proc. mokesčio tarifą, nors Palangos savivaldybė sako, jog tai tik preliminarus siūlymas.
„Šiaulių miesto savivaldybė nepriims jokių sprendimų, kas liečia naująjį NT mokesčio įstatymą, ir vadovausis įstatyme numatyta nuostata“, - BNS komentavo savivaldybės atstovė Aistė Petkuvienė.
„Tai yra preliminarus siūlymas, koks bus galutinis Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimas, turėtų paaiškėti lapkričio pabaigoje“, - teigė Palangos miesto savivaldybės atstovė Aušra Kedienė.
Neringos Sprendimas
Kaip teigė Neringos savivaldybės atstovė Sandra Vaišvilaitė, tarybai bus siūloma išlaikyti esamą pirmojo būsto NT mokesčio tarifą - 0,5 proc. „Pagal turimą informaciją mokestį gali tekti mokėti iki dešimčiai Neringos savivaldybės gyventojų, kurių turto vertė šiek tiek viršys neapmokestinamą dydį“, - BNS pranešė ji.
Nauja NT Mokesčio Tvarka Nuo Kitų Metų
Nuo kitų metų įsigaliojanti nauja NT mokesčio tvarka numato skirtingą pagrindinio ir antro ar paskesnio būsto, kurio vertė viršija 50 tūkst. eurų, apmokestinimą.
Antras ir paskesnis turtas, kuriame savininkams nėra deklaravęs gyvenamosios vietos, bus apmokestinamas 0,2-1 proc. tarifais: 50-200 tūkst. eurų vertės turtui bus taikomas 0,2 proc., 200-400 tūkst. eurų vertės - 0,4 proc., 400-600 tūkst. eurų vertės - 0,6 proc., 0,6-1 mln. eurų vertės - 0,8 proc., o virš 1 mln. eurų - 1 proc. tarifas.
Komercinio NT Apokestinimas
Komercinio NT apmokestinimo tvarka nuo 2026 metų nesikeičia - jam bus taikomas 0,5-3 proc. mokestis, o konkrečius tarifus taip pat nustatys savivaldybės. Be to, šis turtas bus apmokestintas papildomu 0,2 proc. tarifu, o jo lėšos bus skirtos Gynybos fondui. Apleistam turtui bus taikomi 1-5 proc. tarifai.
| Savivaldybė | Gyvenamasis NT tarifas (nuo 2026 m.) | Komercinis NT tarifas | Apleistas NT tarifas |
|---|---|---|---|
| Utena | 0.1% (planuojama) | 0.9-1.5% (dabartinis) | 3% (dabartinis) |
| Klaipėda | Nekeis (planuojama) | 0.8% (planuojama) | 5% (siūloma) |
| Palanga | 0.1% (preliminarus) | 0.6-2.7% (patvirtintas) | 3% (patvirtintas) |
| Neringa | 0.5% (siūloma) | N/A | N/A |
Savivaldybių Biudžeto Planai
Klaipėdos savivaldybė iš NT mokesčio 2026 metais tikisi surinkti 12,3 mln. eurų - 7 proc. daugiau nei šiemet (11,46 mln. eurų), Palanga - 3 mln. eurų, o Šiauliai - apie 4 mln. eurų, kaip ir kasmet, BNS pranešė savivaldybės.

Problemos ir Iššūkiai
Tuo tarpu Burbulio asmenine nuomone, pats ydingiausias dalykas su tuo NT mokesčiu yra tas, kad savivaldybėms paliekama per daug laisvės juo žongliruoti. Vat čia ir slypi didžiausias pavojus, kad negana to, kad mes iki šiol į savo tarybas išsirenkame ne pačius geriausius kraštiečius, kurie ten nežinia ką gali sumalti su tuo NT mokesčiu.
Antra, NT mokestis neturi aiškiai išreikštos funkcijos ir dėl to man patinka ekonomistas Kuodis, kuris pirmas apie tai prakalbo. Tai yra surinktas NT mokestis ne keliaus į kokią nors biudžeto programą, iš kurios vėliau jis būtų tikslingai naudojamas rajono reikmėms. Ne, tas mokestis ir vėl skris į bendrą biudžeto kasą, iš kurios mūsų pasitikėjimo nekeliantys valdininkai vėliau finansuos, ką tik nori.
Trečia, dar vienas pavojus yra tas, kad savivaldoms plačiai atrišamos rankos administruojant NT mokestį. Taryba galės spręsti, ką atleisti nuo šio mokesčio, kam jį atidėti, o kam ir sumažinti.
tags: #nekilnojamo #turto #mokescio #tarifas #trakai