Ieškote patalpų biurui ar komercijai? Šiame straipsnyje aptarsime, kaip parengti komercinių patalpų nuomos pasiūlymą, bei kokie aspektai svarbūs nuomojant patalpas Lietuvoje.

Patalpų nuoma verslo centruose
Atraskite Žalgirio verslo centrą, įsikūrusį sostinės dešiniajame Neries krante Žalgirio gatvėje 88 Vilniuje. Čia komercinės patalpos ir biurai nuomojami nuo 1993 metų kovo mėnesio, kai 1988 metų statybos aštuonių aukštų administraciniame pastate buvo sudaryta pirma biuro nuomos sutartis.
Žalgirio verslo centre Žalgirio g. 88 Vilniuje nuomojamos patalpos įvairių dydžių biurams bei komercinės patalpos. Siūlome nuomai skirtingos konfigūracijos, lokalizacijos, orientacijos bei ploto biurų ir komercines patalpas vienoje vietoje, apribotoje Žalgirio, Giedraičių bei Ratnyčios gatvėmis.
Biuro nuoma galima nuo 4,5 kv. m ploto iki 1200 kv. m, komercinės patalpos nuomai yra nuo 15 kv. m ploto iki 350 kv. m.
Nuomojamos patalpos yra skirtinguose pastatuose ir/ar verslo centro korpusuose, įvairiuose aukštuose su langais į visas pasaulio šalis, atitinka verslo patalpoms keliamus reikalavimus.
Verslo centro 6 aukštų pastate su liftu nuomojami autonominiai 200 - 285 kv. m biurai su terasomis ir balkonais (yra jau ir mažesnių pasirinkimų) bei tiesioginiu patekimu į požeminę 50 vietų automobilių parkavimo aikštelę, 8 aukštų koridorinės sistemos administraciniame pastate su dviem liftais siūlome nuomoti 11 - 240 kv. m biurus ir 15 - 350 kv. m komercines patalpas.
Pavyzdžiai iš Žalgirio verslo centro:
- 8 a. pastato 3 aukšte nuomojame dviejų kabinetų 33,06 kv. m biurą su pagalbine 8,9 kv.
- 8 a. pastato 6 aukšte nuomojame trijų kabinetų 32,51 kv. m biurą su pagalbine 8,15 kv.
- 8 a. pastato 7 aukšte nuomojame 38,22 kv.
Nuomokite patalpas Žalgirio verslo centre ir tai bus teisingas Jūsų pasirinkimas - dirbti kartu su mumis.

A klasės verslo centras ,,UNIQ"
Išnuomojamos įvairaus ploto biuro patalpos A. Goštauto gatvėje įsikūrusiame verslo centre ,,UNIQ". Septynių aukštų A klasės verslo centras pasižymi modernia architektūra ir inovatyviais techniniais sprendimais.
,,UNIQ“ verslo centras yra sertifikuotas "LEED Platinum" tvarumo sertifikatu. Pastato U forma pasirinkta neatsitiktinai - kiekviena iš čia numatytų 600 darbo vietų suprojektuota taip, kad sėdėtumėte prie lango ir Jums netrūktų natūralaus apšvietimo.
Nuomininkų ir jų klientų patogumui verslo centre įrengta 110 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
,,UNIQ“ verslo centro privalumai:
- A klasės verslo centras;
- "LEED Platinum" tvarumo kokybės sertifikatas;
- Inovatyvūs inžinieriniai sprendimai;
- 110 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
Kiekvienu konkrečiu nuomos atveju, pagal nuomininko poreikius yra pateikiamas ploto, kainos ir parkavimo vietų pasiūlymas.
Nekilnojamojo turto nuomos apmokestinimas PVM
Pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau - PVMĮ) 31 str. nurodytų nuostatų taikymo prasme, nekilnojamojo turto nuoma - sutartam laikui už atlygį teisės naudotis nuosavybe kaip savininkui suteikimas, užtikrinant, kad joks kitas asmuo negalės pasinaudoti tokia teise. Nekilnojamojo turto nuomos sandorio tikslas - galimybė pasinaudoti tam tikru nekilnojamuoju turtu (t. y. „pasyvus“ tam tikro ploto suteikimas).
Kai kartu su nekilnojamu turtu išnuomojamas ir kitas jame esantis turtas (pvz., baldai, įranga ir pan.) ar suteikiamos kitos paslaugos, t. y., sudaromas „mišrios“ nuomos paslaugų sandoris, tai PVM tikslais laikoma, kad sandorį sudaro keli elementai.
Tokiu atveju remiantis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (toliau - ESTT) praktika (byla C-41/04, C-251/05 ir kt.), reikia nustatyti, ar yra sudarytas vienas ar du (ar daugiau) sandoriai. Jei sandorį sudarantys elementai yra taip glaudžiai susiję, kad objektyviai ekonominiu požiūriu sudaro visumą, kurios išskaidymas būtų dirbtinio pobūdžio, neturi atskiro savarankiško tikslo (pagrindinį sandorį padaro tik patrauklesnį, yra tik priemonė geriausiomis sąlygomis įvykdyti šį pagrindinį sandorį), tai PVMĮ prasme laikoma, kad šių elementų ar veiksmų visuma sudaro vieną sandorį.
Nustatant kuris iš sandorio elementų yra pagrindinė paslauga, svarbu atsižvelgti į sandorio sudarymo tikslą. Jei sandorio tikslas yra pasyvus tam tikro ploto suteikimas, kartu suteikiant kitai šaliai teisę naudotis šiuo plotu kaip savininkui užtikrinant, kad niekas kitas negalės pasinaudoti šia teise, tai PVM tikslais laikoma, kad sudaromas nekilnojamojo turto nuomos sandoris (ESTT byla C-409/98, C-275/01, C-428/02, C-284/03, C-451/06), kuris PVM neapmokestinamas.
Jeigu nurodytu atveju, patalpos bus nuomojamos (subnuomojamos) kartu su jose esančia įranga (baldais), tai bus laikoma, kad teikiamos „mišrios“ nuomos paslaugos, kurias sudarantys elementai yra akivaizdžiai neatskiriami vienas nuo kito ir dėl to laikoma, kad sudarytas vienas sandoris.
Tačiau, jeigu būtų sudaromi darbo vietų (ne patalpų) nuomos sandoriai, kurių tikslas yra išnuomoti tik įrengtą darbo vietą (dalį patalpos, kuria dalinasi su kitais tokiais nuomininkais, darbo stalą, kėdę, lentynas ir pan.), nesuteikiant nuomininkams patalpų (ar jų dalies) valdymo ar kontrolės teisių (pvz., sutartis nesuteikia nuomininkams teisės kontroliuoti ar apriboti patekimą į patalpų plotą, kuriame yra jų darbo vieta, ir pan.), tai tokiu atveju teikiama paslauga PVM tikslais nelaikoma nekilnojamojo turto nuomos paslauga ir jai PVM lengvata, nustatyta PVMĮ 31 straipsnyje, netaikoma.
Tokie sandoriai turėtų būti vertinami kaip PVM apmokestinamų paslaugų teikimas ir apmokestinant paslaugas taikomas standartinis 21 proc.
Pagal PVMĮ 31 str. 3 dalies nuostatas apmokestinamasis asmuo (nuomotojas) turi teisę pasirinkti už patalpų nuomą, kuri pagal PVMĮ 31 straipsnį PVM neapmokestinama, skaičiuoti PVM PVMĮ nustatyta tvarka, jeigu patalpos nuomojamos apmokestinamajam asmeniui PVM mokėtojui.
Tuo atveju, jeigu įmonė būtų pasirinkusi nuo patalpų nuomos paslaugų skaičiuoti PVM ir patalpos būtų nuomojamos individualią veiklą vykdantiems asmenims PVM mokėtojais, tai tokie nuomos sandoriai būtų apmokestinami standartiniu 21 proc.
Pagal PVMĮ 71 straipsnio nuostatas, Lietuvos apmokestinamasis asmuo (pvz., mažoji bendrija ar kita įmonė) privalo pateikti prašymą įregistruoti jį PVM mokėtoju bei už tiekiamas prekes, teikiamas paslaugas PVMĮ nustatyta tvarka skaičiuoti PVM ir mokėti jį į biudžetą, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes, suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršija 45 000 eurų.
Atsižvelgiant į išdėstytas nuostatas, patalpų nuomotojui (subnuomotojui) atsirastų prievolė registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir mokėti į biudžetą PVM, jei jo bendras atlygis iš vykdomos ekonominės PVM apmokestinamos veiklos šalies teritorijoje per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršytų 45 000 eurų ribą. Skaičiuojant šią ribą, turi būti atsižvelgiama į atlygį, kuris gautas/gautinas iš darbo vietų (ne patalpų) nuomos ir kitos PVM apmokestinamos veiklos šalies teritorijoje (jeigu tokia būtų vykdoma).
Pažymėtina, kad jeigu iš PVM apmokestinamos veiklos per metus (paskutinius 12 mėnesių) gautas/gautinas atlygis viršija nustatytą 45 000 eurų, bet veiklą vykdantis asmuo neįsiregistruoja PVM mokėtoju, tai jis privalo apskaičiuoti ir sumokėti PVM nuo visų sandorių, dėl kurių teikimo buvo viršyta 45 000 eurų riba.
Gyvenamųjų patalpų nuoma
Gyvenamąsias patalpas gyventojui ne verslo tikslais ir individualios veiklos vykdymui nuomoti galima abiem būdais - tiek registruojant individualią veiklą (verslo liudijimo pagrindu), tiek jos neregistruojant.
Jei gyvenamosios paskirties patalpos nuomojamos juridiniam asmeniui arba gyventojui individualios veiklos vykdymui, mokestį moka nuomininkas, t. y. jis yra mokestį išskaičiuojantis asmuo.
Iš nuomos gaunamų pajamų apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu
Kai nekilnojamasis turtas nuomojamas nekilnojamojo turto nuomos sutarties pagrindu, gaunamos pajamos apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu, jei iš nekilnojamojo turto nuomos gautų pajamų suma kartu su kitomis su darbu nesusijusiomis pajamomis neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), t. y. 136 334 EUR.
Kai iš nekilnojamojo turto nuomos gautų pajamų kartu su kitomis su darbu nesusijusiomis pajamomis suma viršija 120 VDU, t. y. 136 334 EUR, sumai, viršijančiai minėtą ribą, taikomas 20 proc.
Kai nekilnojamasis turtas nuomojamas įregistravus individualią veiklą (verslo liudijimo pagrindu), mokamas fiksuoto dydžio gyventojų pajamų mokestis.
Svarbu pažymėti, kad fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu gali būti apmokestinamos 45 000 EUR per mokestinį laikotarpį neviršijančios nekilnojamojo turto objekto nuomos pajamos. 45 000 EUR sumą per mokestinį laikotarpį viršijančios nekilnojamojo turto nuomos pajamos apmokestinamos taikant 15 proc. / 20 proc.
Gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas, deklaravimas ir sumokėjimas
Norint deklaruoti gyventojo pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto nuomos, pildoma gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos forma GPM311 (ankstesniems metams taikoma forma GPM308).
Prievolė „Sodrai“
Aptariamais atvejais Valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo socialinio draudimo (PSD) įmokos „Sodrai“ turi būti mokamos tik tada, kai nekilnojamasis turtas nuomojamas individualios veiklos (verslo liudijimo) pagrindu.
PSD kas mėnesį mokama įmoka sudaro 38,74 EUR. VSD įmokų tarifas - 8,72 proc. nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA), arba 48,40 EUR. Ši suma, priklausomai nuo dalyvavimo pensijų kaupime įmokos, gali padidėti iki 58,39 EUR arba 65,05 EUR.
| Mokestis | Individuali veikla (verslo liudijimas) | Neregistruota veikla |
|---|---|---|
| Gyventojų pajamų mokestis | Fiksuotas arba 15%/20% nuo pajamų | 15%/20% nuo pajamų |
| PVM | Jei viršija 45 000 EUR per metus | Jei viršija 45 000 EUR per metus |
| PSD įmokos "Sodrai" | 38,74 EUR per mėnesį | Netaikoma |
| VSD įmokos "Sodrai" | 8,72% nuo MMA (48,40 EUR) | Netaikoma |
tags: #pasiulymas #nuomotis #komercnes #patalpas #pavyzdys