Liubavo seniūnijos apžvalga: nuo piliakalnių iki levandų terasų

Liubavas ir jo seniūnija buvo gana mėgstama turistų. Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą žinomesnių Liubavo seniūnijos objektų, nuo istorinių piliakalnių iki modernių levandų ūkių, kviečiančių lankytojus patirti nepamirštamų įspūdžių.

Istorinis paveldas

Papiliakalnių piliakalnis - senas, tylus liudininkas laikų, kai čia dar degė šventos ugnys. Šis piliakalnis įrengtas išraiškingos, apylinkėse dominuojančios kalvos rytiniame gale. Jo ovalios aikštelės, ištęsusios rytų-vakarų kryptimi, plotis siekia 50×24 metrus - pakankamai erdvės tam, kad kadaise čia galėjo stovėti nedidelė medinė pilaitė ar sargybos bokštas.

Manoma, kad aikštelę juosė du žiediniai pylimai. Šlaitai statūs - net 22 metrų aukščio, todėl nuo jų viršaus atsiveria plati apylinkių panorama. Šiandien piliakalnis apaugęs pušimis, o jų šakų ošimas kuria tarsi šventą tylą, slepiančią ir džiaugsmus, ir žaizdas. Šiandien Papiliakalnių piliakalnis kviečia keliautojus ir istorijos ieškotojus. Čia atvykę pajusite ne tik gamtos ramybę, bet ir tą vos juntamą baltų žemės dvasią, kuri kužda iš praeities: „Čia buvo mūsų kalnas, mūsų sargyba, mūsų laikas.“

Papiliakalnių piliakalnis

Liubavo apylinkės yra labai gražios. Griovos, krantai, apaugę puikiais krūmais ir gražiomis gėlėmis, stebina kiekvieną. Šis kraštas, pasižymi ne vien tik savo grožiu, bet ir praeities padavimais. Potpiliakalnių kaime yra aukštas piliakalnis, o žemiau tyvuliuoja nedidelis ežerėlis. Tas piliakalnis apaugęs gražiomis pušaitėmis ir baltais berželiais. Nakčia jame ima giedoti lakštingalos.

Žmonės pasakoja, kad senovėje ant to kalno buvęs žinynas, bet paskiau jis įgruvęs į kalno vidų; toj vietoj dar ir dabar yra įdubimas. Žmonės tą kalną vieni vadina „Bažnytkalniu”, kiti „Piliakalniu”. Seneliai pasakoja, kad ant to kalno ir aplinkui buvęs didelis kažin kokio karaliaus dvaras, kad jį kažkas užbūręs ir jis žemėn susmegęs.

Atgimstantis paveldas: Mozūriškių dvaras

Vilniaus rajone baigti tvarkyti Mozūriškių dvaro sodybos dvarininko namas ir sodybos pirmasis ūkinis pastatas. Čia bus puoselėjamos Vilniaus krašto tradicijos, papročiai, amatai bei kulinarinis paveldas, įvairios kultūrinės veiklos. Dvarininko name bei ūkiniame pastate planuojamas įkurti Verbų muziejus. Aplink Mozūriškių kaimą Zujūnų seniūnijoje, Vilniaus rajone iki šiol gyvuoja iš šių apylinkių kilusi verbų rišimo tradicija.

XIX a. - XX a. statybos Mozūriškių dvaro pastatuose tvarkybos darbai pradėti 2019 m. Darbų užsakovas - Vilniaus rajono savivaldybės administracija. Mozūriškių dvaro sodybos dvarininko name restauruotas istorinių kaminų plytų mūras ir tinkas, atkurtos mūro netektys; išardytas XX a. II p. plytų mūro kaminas, pagal istorinę ikonografinę medžiagą atkurtas buvęs kaminas, atidengta XX a. II p. Projekto vertė siekia daugiau kaip 1,7 mln. eurų.

Mozūriškių dvaro sodybos dvarininko namas

Kaimo turizmo galimybės

Sparčiai artėja vasara, žadanti išsvajotą poilsį po įtemptų triūso mėnesių. Itin darbingas metas dabar to poilsio organizatoriams. Ypač - kaimo turizmo sodyboms ir ūkiams, tradiciškai sulaukiantiems klientų antplūžio būtent šiltuoju metų laiku. Dauguma kaimo turizmo sodybas nuomojančių klientų - didžiųjų miestų gyventojai, taigi arčiau jų esančiose sodybose net vietų pritrūksta, tuo tarpu atokesni Lietuvos regionai klientų domėjimosi tikrai stokoja.

Po kovido epidemijos greičiausiai atsigavo ramiam poilsiui skirtos sodybos, tuo tarpu linksmesniems renginiams skirtų namų savininkams klientų apmažėjo. Didelio susidomėjimo sulaukia tų gamtos prieglobstyje įsikūrusių namų savininkai, kurie gali priimti stovyklautojų būrius. Dabar - tikras įvairiausių stovyklų bumas: į jas buriasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

„Atviros dienos kaime“ - renginys, galintis sudominti platų lankytojų ratą. Jis jau tapęs tradiciniu, ir šiemet vyks gegužės 23-25 dienomis. Apsilankyti pas save kviečia beveik šimtas Lietuvos ūkių ir sodybų. Ir kiekvieni šeimininkai siūlo savo pačių kruopščiai sudarytą programą. Liubavo keramikos studija Kalvarijų savivaldybėje akcijos dalyvius kviečia ne tik susipažinti su keramikos menu, bet ir pažinti turtingą savojo krašto istoriją. Rekomenduojami profesionalūs molio lipdymo mokymai, raginama aplankyti Kačergų piliakalnį, Liubavo parką su koplytstulpiu „Titanike“ žuvusiam kunigui Montvydui, partizano J. Lukšos paminklą ir kt.

„Levandų terasa“ - kvapnus atradimas Liubavo seniūnijoje

Neįmanoma neužuosti gaivaus ir kerinčio levandų aromato. Kviečiami užsukti ir į Rasos bei Ginto Baliulių įkurtą „Levandų terasą“. „Levandų terasą“ subrandinome kartu su vyru. Negalvojome, kad pieva neštų kokią naudą, kurią reikėdavo nuolat šienauti, tvarkyti, sutvarkyti.

Nuožulnaus upelio skardžio, dalį žemės plotų Baliuliams teko persidaryti savaip. Nuožulnaus skardžio buvo įrengtos keturios laiptuotos terasos. Taip atsirado ir „Levandų terasos“ pavadinimas. Kai kurios terasos levandomis dar neapsodintos, tačiau tai tik laiko klausimas. Augalas yra pritaikyta lietuviškoms žiemoms. Ūkiui Rasa pati augino namuose. Turizmo atstovams prasitarė turinti šių gėlių lauką, taip ūkis pateko į lėtojo turizmo žemėlapį. Jau važinėti pirmieji turistai, norintys apžiūrėti linų ar padegustuoti levandų produkcijos.

Levandų sirupas - natūralus, daromas iš didelio levandų žiedų kiekio. Sirupas itin pagerina žarnyno veiklą. Norėjome kuo nors išsiskirti, nes įeiti į rinką su muiliukais būtų labai sunku. Sulaukia populiarumo megztų „levandinių bičių“, pagalvėlių ir kitų gaminių. Fitolis - aliejinė levandų žiedų ištrauka, violetinė, mažinanti nudegimo sukeltus skausmus.

Ūkis suryja didžiąją dalį poros laiko. „Levandų terasoje“ net namuose nėra kada apsitvarkyti. Vien tik nupjauti žolę aplink traktoriuku trunka daugiau nei valandą. Ateityje „Levandų terasą“ būtų galima aplankyti ištisus metus, ragauti įvairius patiekalus, klausytis įvairių istorijų. Pandemija privertė lietuvius dar daugiau keliauti po savo kraštą, jį pažinti. Tikimės, kad ir mūsų „Levandų terasa“ sudomins lankytojus.

Levandų terasa

Liubavo seniūnija - tai kraštas, kuriame susipina istorija, gamta ir modernus verslas. Nuo senovinių piliakalnių iki kvapnių levandų ūkių, čia kiekvienas lankytojas gali atrasti kažką įdomaus ir įsimintino.

Liubavo dvaro muziejus šalia Vilniaus

tags: #sodybos #liubavo #seniunijoj