Apleistas nekilnojamasis turtas - tai ne tik estetinis miesto kraštovaizdžio trūkumas, bet ir neišnaudotas potencialas. Savivaldybės vis dažniau ieško būdų, kaip atgaivinti tokius objektus, siūlydamos juos nuomai su įvairiomis sąlygomis. Šiame straipsnyje aptarsime apleistų pastatų nuomos sąlygas Lietuvoje, įskaitant teisinius aspektus, mokesčių tarifus ir savivaldybių reikalavimus.

Teisiniai aspektai ir apibrėžimai
Pagal įstatymą, apleistas ar neprižiūrimas nekilnojamasis turtas - tai į savivaldybės sąrašą įtrauktas turtas, kuris per nustatytą terminą nebuvo suremontuotas, rekonstruotas, kurio statyba neužbaigta arba kuris nebuvo nugriautas, o jo naudotojas nevykdo Statybos įstatyme nustatytų pareigų.
Pagrindinis gyvenamasis būstas - tai gyvenamasis pastatas (patalpos), kuriame nekilnojamojo turto savininkas yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Taip pat, pagrindiniu gyvenamuoju būstu gali būti laikomi mėgėjų sodų, garažų, pagalbinio ūkio, asmeninio poilsio, viešojo poilsio paskirties pastatai (patalpos), kuriame (-iose) šio nekilnojamojo turto savininkas - fizinis asmuo Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka yra deklaravęs gyvenamąją vietą kalendorinio mėnesio paskutinę dieną.
Nekilnojamojo turto mokesčio tarifai
Savivaldybės nustato nekilnojamojo turto mokesčio tarifus, atsižvelgdamos į įvairius kriterijus: nekilnojamojo turto paskirtį, naudojimą, teisinį statusą, technines savybes, priežiūros būklę, mokesčio mokėtojų kategorijas ar nekilnojamojo turto buvimo savivaldybės teritorijoje vietą.
Nuo 2020-01-01, jeigu savivaldybės taryba nėra nustačiusi 2020 metų mokestiniu laikotarpiu taikomo nekilnojamojo turto mokesčio tarifo arba yra nustačiusi mažesnį tarifą negu minimalus (0,5 proc.), teritorijoje taikomas 0,5 procento tarifas.
Savivaldybės taryba apleistam ar neprižiūrimam nekilnojamajam turtui nustato konkretų mokesčio tarifą nuo 1 iki 5 procentų šio turto mokestinės vertės.
Kitas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas yra nuo 0,5 procento iki 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės.
Galiojantys nekilnojamojo turto mokesčių tarifai (2020-2026 metai):
- Bendras nekilnojamajam turtui taikomas tarifas: nuo 0,5 iki 3 proc.
- Nekomercinės paskirties nekilnojamajam turtui taikomi progresiniai mokesčio tarifai (tik gyventojams):
- Nuo 2020-01-01 turto vertės dalis, neviršijanti 150 000 eurų - Neapmokestinama.
- Nuo 2020-01-01 turto vertės dalis, viršijanti 150 000 eurų, bet neviršijanti 300 000 eurų - 0,5 proc.
- Turto vertės dalis, viršijanti 300 000 eurų, bet neviršijanti 500 000 eurų - 1 proc.
- Turto vertės dalis, viršijanti 500 000 eurų - 2 proc.
Speciali tvarka asmenims, auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir asmenims, auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis
- Nuo 2020-01-01 turto vertės dalis, neviršijanti 200 000 eurų - Neapmokestinama.
- Nuo 2020-01-01 turto vertės dalis, viršijanti 200 000 eurų, bet neviršijanti 390 000 eurų - 0,5 proc.
- Turto vertės dalis, viršijanti 390 000 eurų, bet neviršijanti 650 000 eurų - 1 proc.
- Turto vertės dalis, viršijanti 650 000 eurų - 2 proc.
Taip pat bus taikomas papildomas 0,2 procento nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, nekilnojamojo turto (išskyrus nekilnojamąjį turtą, kuris apmokestinamas taikant NTMĮ 6 straipsnio 5 ir 6 dalyse nustatytus tarifus) mokestinei vertei.
Savivaldybių iniciatyvos: pavyzdžiai iš Vilniaus
Vilniaus miesto savivaldybė aktyviai ieško būdų, kaip atgaivinti apleistus pastatus, siūlydama juos nuomai su įvairiomis sąlygomis. Pavyzdžiui, patalpos Naugarduko gatvėje buvo išnuomotos 10 metų viešajame konkurse „pagal įveiklinimo idėją kultūros, scenos meno, teatro, kūrybinių laboratorijų ir pramoginei veiklai vykdyti“ už 0,29 eurų už 1 kv. m per mėnesį, tačiau su sąlyga investuoti ne mažiau kaip 100 tūkst. eurų į rekonstrukciją.
Kiti pavyzdžiai:
- S.Stanevičiaus g. 24: patalpos scenos menų ir kitai kultūrinei veiklai vaikams vykdyti, nuomos kaina - 2,33 euro už 1 kv. m per mėnesį, investicijos - ne mažiau kaip 50 tūkst. eurų.
- Jogailos g. 7: patalpos socialiniams verslams, veikti socialinėms bendruomenėms, nuomos kaina - 4,16 eurų už 1 kv. m per mėnesį, investicijos - ne mažiau kaip 60 tūkst. eurų.
- Bernardinų g. 6-12: patalpos vizualiųjų menų, galerijų veiklai, nuomos kaina - 3,68 eurų už 1 kv. m per mėnesį, investicijos - ne mažiau kaip 70 tūkst. eurų.
- Algirdo g. 48: gamybinis pastatas kūrybinei-edukacinei veiklai, nuomos kaina - 0,30 eurų už 1 kv. m per mėnesį, investicijos - ne mažiau kaip 1,5 mln. eurų.
Sostinės savivaldybės teigimu, varžantis konkurse, laimėtojus lems ne nuompinigių dydis, bet įveiklinimo idėjų kokybė ir unikalumas.
Panašių įveiklinimo konkursų dėka, sako savivaldybė, mieste jau atsidarė tokios erdvės, kaip Senjorų avilys (Kubiliaus g. 2) - 2019 metais įkurta užimtumo erdvė vyresnio amžiaus vilniečiams, kur jie gali mokytis kalbų, kompiuterinio raštingumo, verslumo, finansinio raštingumo, menų, skaitomos paskaitos. Taip pat - SODAS 2123 (Vitebsko g. 21 ir 23), pradėjęs savo veiklą 2020 metais. Erdvė pritaikyta kultūrinei veiklai: kultūros kūrėjų ir tyrėjų veikloms, scenos menui, muzikai, įvairioms edukacinėms dirbtuvėms, renginiams
Apleistos žemės ūkio paskirties žemės
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) įvertino apleistų plotų duomenis ir nustatė, kad beveik 300 hektarų (193 žemės sklypai) išnuomotos valstybinės žemės ūkio paskirties žemės turi apleistos žemės požymių, tai yra didžioji dalis sklypo tinkamai nenaudojama ir neprižiūrima. Daugiausia tokių sklypų nustayta Zarasų (23 sklypai), Tauragės (14 sklypų) ir Molėtų (10 sklypų) rajonuose.
Apleisti plotai dažniausiai reiškia ne dirbamą lauką, o krūmynais ar kitais sumedėjusiais augalais apaugusią teritoriją, kuri nebenaudojama žemės ūkio veiklai vykdyti.
Artimiausiu metu visiems šių sklypų nuomininkams bus išsiųsti pranešimai apie nustatytus pažeidimus. Jie turės pateikti informaciją, kokia veikla vykdoma išnuomotame žemės plote, o prireikus bus atlikti patikrinimai vietoje. Patikrinimus planuojama užbaigti iki 2026 m.
Apleistos žemės nustatomos naudojant modernius nuotolinio kartografavimo metodus ir palydovinius vaizdus. Lietuvoje apleistos žemės (išnuomotos valstybinės ir privačios) dalis siekia mažiau nei 1 proc. naudmenų, tačiau šiaurės rytinėje ir rytinėje šalies dalyje šis rodiklis peržengia 3 proc.

Stebėti, kaip naudojama žemė yra svarbu ne tik dėl žemės ūkio produktyvumo, bet ir dėl aplinkosaugos tikslų. Valstybinė žemė turi tarnauti visuomenei, todėl jos priežiūra yra būtina prielaida atsakingam ir vertę kuriančiam jos naudojimui.
MB „DAINRANGA“ paslaugos tvarkant apleistus žemės sklypus
MB „DAINRANGA“ Užsakovams atliekamas apleistų žemės sklypų tvarkymas, kai siekiama atkurti sklypo estetiką, funkcionalumą ir tinkamumą įvairioms paskirtims.
Tvarkant apleistas teritorijas, dažnai susiduriama su ilgai neprižiūrėtos, sumedėjusios augmenijos, šiukšlių šalinimu ar/ir neteisėtų statinių griovimu.
Tvarkant tankiai suaugusią, sumedėjusią augmeniją, savaime užaugausius medžius yra naudojama įmonės technika, mechanizmai, transportas.
Krūmų ir medžių pjovimas, savaiminės augmenijos naikinimas atliekamas sutartimi numatytomis sąlygomis ir įkainiais.
Piktžolių, peraugusios žolės šienavimas, sunaikinimas tvarkant didelių plotų teritorijas - mechanizuotomis šienapjovėmis, trimeriais.
Ilgą laiką nenaudojamos teritorijos neretai tampa šiukšlių kaupimosi vieta. Įmonė mechanizuotai ir rankiniu būdu atlieka šiukšlių surinkimą, atliekų šalinimą, išvežant utilizuoti į specializuotas atliekų surinkimo aikšteles.
Užsakovo sklype esamų apgriuvusių pastatų ar neteisėtų statinių griovimas mechanizuotu būdu pakeičia teritoriją neatpažįstamai.
Reljefo lyginimas atliekamas užpildant duobes, pašalinant akmenis ir kitos kliūtis. Naudojama statybinė technika: buldozeriai, mini krautuvai, mini ekskavatoriai.
Dažnu atveju yra reikalingas drenažo ir vandens sistemų atnaujinimas, įrengiami arba valomi esami grioviai, drenažo sistemos, siekiant išvengti teritorijų užmirkimo.