Nekilnojamojo turto kainoms nuolat augant, nuosavas būstas tampa vis sunkiau pasiekiamas. Dauguma norinčiųjų įsigyti butą ieško pigesnių alternatyvų, o viena iš tokių - butas buvusiame bendrabutyje. Panagrinėkime, ką reikia žinoti prieš priimant tokį sprendimą.

Bendrabučio Tipo Butų Ypatybės
Peržvelgus butų pardavimo skelbimus, pastebima tendencija, kad bendrabučiuose esantys butai dažnai būna gerai suremontuoti, tačiau parduoti jų nepavyksta gana ilgai. Bendrabučio tipo butai dažnai būna mažiau mėgstami dėl nepatogios koridorinės sistemos, kai vienu koridoriumi dalijasi daug butų. Dažnai tokius butus perkantys žmonės juos išnuomoja studentams, todėl yra didelė tikimybė, kad kaimynai dažnai keisis ir/ ar mėgs pasilinksminti.
Tačiau, kai kurie bendrabučiai, dėl juose gyvenančių tvarkingų, iniciatyvių žmonių sutvarkomi taip gražiai, jog iš pirmo žvilgsnio net sunku pasakyti, jog tai bendrabutis. Kad tai buvo bendrabutis, išduoda tik išlikusi koridorinė sistema.
Kainos ir Lokacija
Panagrinėjus „Alio.lt“ parduodamų kambarių bendrabučiuose skelbimus, akivaizdu, kad kainos čia labai svyruoja, o pardavėjai labiau vertina ne būsto kokybę, o jo vietą. Anot eksperto, patys pigiausi bendrabučiai yra Naujojoje Vilnioje, Salininkuose, Grigiškėse, Lentvaryje - ten jie yra ir pačios prasčiausios būklės, ir kaimynų įvairių pasitaiko. Pašnekovas sako, kad pigiausiai parduodamas kambarys yra apie 5 tūkst. eurų, o brangiausias, kokį pavyko aptikti - už 32 tūkst. eurų.
Visų bendrabučių, esančių patraukliose Vilniaus vietose, kainos per paskutinius 4 metus pakilo beveik 3-4 kartus nuo buvusių 12 tūkst. litų už kambarį iki 14 tūkst. eurų. Šiame segmente kainų augimas buvo pats didžiausias ir sparčiausias. Ypač patrauklūs pirkimui yra tie bendrabučiai kurie yra geroje miesto vietoje, paprastai tai yra Žvėrynas, Naujamiestis, Šnipiškės, Antakalnis.
Anot jos, tokio paties būsto kaina bendrabutyje ir ne, gali skirtis ir dvigubai.
Nuomos Kainos
Nuomos kainos taip pat svyruoja - nuo 100 iki 260 eurų. Jeigu kambarys apleistas, prastoje miesto vietoje, išsinuomoti tokį galima už 30-80 eurų. Yra įsigudrinusių nuomoti vieną kambarį 4 asmenims iš jų gaunant nuo 50 iki 70 eurų per mėnesį už lovą. Bet tai daugiau taikoma atvykstantiems statybininkams iš svečių šalių.
Privalumai ir Trūkumai
Privalumai:
- Žema kaina: Tai vienas svarbiausių privalumų, leidžiantis įsigyti būstą už mažesnę sumą.
- Gera investicija: Bendrabučio tipo butai gali būti puiki investicija, ypač jei planuojate juos nuomoti.
- Patogi lokacija: Daugelis bendrabučių yra įsikūrę patogiose miesto vietose, netoli mokymo įstaigų ir kitų svarbių objektų.
Trūkumai:
- Kaimynystė: Didžiausia rizika perkant butą bendrabutyje atsiranda dėl kaimynystės su žemesnio socialinio sluoksnio žmonėmis.
- Koridorinė sistema: Bendrabučio tipo butai dažnai būna mažiau mėgstami dėl nepatogios koridorinės sistemos.
- Būklė: Dažnai bendrabučiai yra senos statybos, neekonomiški, renovuotini ir reikalaujantys daugiau priežiūros.

Studentų Apgyvendinimas Bendrabučiuose
Rugpjūtį dauguma abiturientų jau žino, kur studijuos artėjančiais mokslo metais, bet atsiranda galvos skausmą keliančių problemų, viena iš jų - gyvenamosios vietos paieškos. Būsimi pirmakursiai Vilniuje dažniausiai renkasi tarp buto ir bendrabučio. Bendrabučiai yra laikomi pačiu studentiškiausiu variantu, kuris taip pat yra ir pigiausias. Vilniaus Gedimino technikos universitete bendrabučio kambarių kainos siekia nuo 80 iki 250 eurų per mėnesį, Vilniaus universitete - 55-240 eurų.
Tačiau ne visi studentai nori gyventi bendrabutyje. Pagrindinės problemos - maži kambariai, privatumo trūkumas ar netinkamos buities sąlygos. Butas išsprendžia tam tikras bendrabučio problemas - tai yra galimybę turėti daugiau erdvės. Virtuvė ir vonios kambariai yra atskiri, bute yra daugiau laisvės nei bendrabutyje.
Žemiau pateikiama studentų bendrabučių kainų palyginimo lentelė:
| Universitetas | Kaina (eur/mėn) |
|---|---|
| Vilniaus Gedimino technikos universitetas | 80 - 250 |
| Vilniaus universitetas | 55 - 240 |
Alternatyvos: Co-living Erdvės
M. Čiulada išskiria ir trečią gyvenamosios vietos variantą, kuris populiarėja sostinėje - co-living tipo gyvenamosios patalpos, kurios turi tiek buto, tiek bendrabučio savybių. Dažniausiai jas nuomojantys asmenys turi savo atskirą miegamąjį ir vonios kambarį. Tačiau kitos erdvės, kaip virtuvė, skalbykla ar poilsio zonos, yra bendros.
Jie yra kiek pigesni nei įprasti butai, bet suteikia daugiau privatumo už bendrabučius. Bet priešingai nei butai, tokio tipo būstai turi žymiai lankstesnes nuomos sąlygas. Kai butas dažniausiai yra nuomojamas metams, co-living`us galima žymiai lengviau išnuomoti ir mėnesiui.

Patarimai Prieš Perkrant
Jeigu galvojama, ar verta pirkti butą bendrabutyje, prieš priimant sprendimą tikrai verta apsilankyti pas to buto kaimynus ir susipažinti su jais. Anot jo, patys brangiausi ir labiausiai vertinami yra tie bendrabučių kambariai, kuriuose yra galimybė įsivesti kanalizaciją, nes tai ne visur įmanoma.
Nepirkčiau butų tuose bendrabučiuose, kuriuose yra išklerusios durys, prišlapinta laiptinėje, išdaužyti laiptinės langai ir vidury dienos girtuokliaujama. Kur nesutvarkytos bendrosios erdvės, kur yra dvokas, tvaikas, smarvė - čia dar ilgai tvarkos nebus, ieškokite geresnio bendrabučio.
tags: #bendrabucio #tipo #butai