Šiame straipsnyje aptariama Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) veikla, susijusi su metinių ataskaitų teikimu viešųjų pirkimų sistemoje, bendradarbiavimu su valstybinėmis institucijomis ir įmonėmis, bei kitais svarbiais aspektais.
LŠTA aktyviai dalyvauja šilumos ūkio sektoriaus veikloje, teikdama svarbią informaciją ir analizes, bei atstovaudama narių interesus.
LŠTA veikla ir ataskaitų teikimas
LŠTA nariai, t.y. veikiančių įmonių darbuotojai ir specialistai, nuolat dalijasi praktikos probleminiais klausimais. Aptarti dokumentai talpinami asociacijos interneto svetainėje www.lsta.lt. Iš viso per 2013 metus buvo išsiųsta 175 raštai.
Svarbiausių asociacijos išsiųstų valstybės ir savivaldybių institucijoms raštų sąrašas pridedamas prie Ataskaitos. Visi gaunami ir siunčiami dokumentai talpinami asociacijos duomenų valdymo sistemoje „SAPERION”.
Bendradarbiavimas ir informacijos sklaida
LŠTA bendradarbiauja su valstybės institucijų, nepriklausomų ekspertų, įmonių atstovais šilumos ūkio klausimais. Projektų svarstymo eigą, nariams išsiunčiami dokumentai. Asociacija taip pat pasitelkia specialistus ar ekspertus analizei. Suderintus pasiūlymus ir pastabas atitinkamoms institucijoms.
LŠTA užsakymu per 2013 m. buvo parengtas temines studijas, specialistų išvadas ir rekomendacijas. Informacijos sklaida vykdoma per interneto svetainę ir kitus kanalus.
LŠTA interneto svetainėje talpinami svarstomi Projektai, šilumos ūkio planai ir t.t. Taip pat interneto svetainėje skelbiama informacija apie pateiktus tarpinius projektus, išsiunčiama įmonėms.
Teisės aktų įgyvendinimas
2013 metais priimti ir įsigaliojo daugiau kaip 240 naujų teisės aktų ar jų pataisų susijusių su šilumos ūkiu. LŠTA aktyviai dalyvauja teisės aktų pakeitimo ir papildymo projektų variantų rengime.
LŠTA svarsto įgyvendinimą lydinčiuose teisės aktuose pakeitimo ir papildymo projektų variantus. Aptarimai vykdomi LŠTA penktadieniais organizuojamuose darbo grupių ir pirmadieniais energetikos ekspertų susitikimuose, kuriuose dalyvauja ir įmonių atstovai.
Energetikos efektyvumo direktyvos įgyvendinimas
LŠTA siekia įgyvendinti pastarosios priimtas direktyvas. Direktyvoje nustatyti šalies tikslai. Šalyje centralizuotai šildoma apie 30 mln. sutaupymų potencialas sudarytų apie 1 080 GWh (93 ktne), t.y. energijos arba 556 ktne kuro per 6 metus.
Apie 30 tūkst. pastatų (apie 30 tūkst. mln. m2), investicijų poreikis sudarytų apie 1,39 mlrd. Lt.
Direktyvos reikalavimai turi būti įgyvendinti iki 2022 metų. Valstybės narės ne vėliau kaip 2015 m. gruodžio 31 d. turi perkelti direktyvos nuostatas į Lietuvos Respublikos teisės aktus.
Energetinis efektyvumas ES turi padidėti 20 procentų iki 2020 m., t.y. numatyta, kad nuo 2020 m. pastatai Europos Sąjungoje turės būti energetiškai efektyvūs (t. y. visuomeninės paskirties pastatai tokie turės būti jau nuo 2018 m.
Biokuro naudojimas
LŠTA skatina biokuro naudojimą, kartu nepažeidžiant biokuro naudojimo darnumo reikalavimų. Lietuvoje biokuro potencialas viršija numatomą poreikį.
Biokuro naudojimo privalumai:
- Prognozuojamas labai nedidelis biokuro kainos augimas.
- Didelė tikimybė, kad 2020-2025 m. gamtinių dujų ir biokuro kainų skirtumas dar padidės.
- Makroekonominė biokuro naudojimo nauda: 70-80 proc. lėšų lieka Lietuvoje.
LŠTA siekia užtikrinti efektyvų rinkos funkcionavimą. LŠTA analizuoja biokuro sandėliavimo laikotarpį remiantis realiais įmonių duomenimis.
Remiantis tyrimais, po 3-4 mėnesių laikymo tikėtini tikėti tam tikri pokyčiai. Drėgnumas beveik nekinta (nebent labai didelis pradinis drėgnumas), granulių tankis nežymus, arba netgi stebimas ženklus padidėjimas.
Renginiai ir susitikimai
LŠTA organizuoja ir dalyvauja įvairiuose renginiuose ir susitikimuose, skirtuose šilumos ūkio sektoriaus klausimams aptarti. Visų susitikimų protokolai nuo 2002 m. talpinami asociacijos interneto svetainėje.
Svarbiausi renginiai ir susitikimai 2013 m.:
- 2013 m. sausio 7 d. energetikos ekspertų pasitarimą.
- 2013 m. kovo 1 d. seminarą „Sisteminės kontrolės priemonės moderniam šilumos tiekimui”.
- 2013 m. balandžio 11 d. narių susirinkimo metu buvo pristatytas naujas asociacijos narys „UAB „Šalčininkų šilumos tinklai”.
- 2013 m. gegužės 27-29 d. konferenciją.
- 2013 m. rugsėjo 20 d. „Atviras pokalbis”.
- 2013 m. spalio 10 d. penkerių metų politinių sprendimų įtaka šilumos ir elektros kainoms.
- 2013 m. lapkričio 4 d. politikos skyriaus vyr. apyvartinių taršos leidimų (ATL) 2013-2020 m.
- 2013 m. gruodžio 6 d.
LŠTA bendradarbiauja su Lenkijos, Latvijos ir Estijos šilumos tiekėjų asociacijomis. Asociacija 2013 m. dalyvavo įvairiuose projektuose su Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos, Latvijos, Ukrainos įmonių.
LŠTA atstovauja narių interesus organizacijose kaip Euroheat& Power ir EFIEES. Dalyvauja rengimą, įgyvendinimą, aktualijas Europos šilumos ūkyje.
Asociacija rengia spaudos pranešimus ir konferencijas, siekdama informuoti visuomenę apie šilumos ūkio sektoriaus aktualijas.
Informacija apie įmones ir projektus
2013 m. įvyko keletas svarbių įvykių, susijusių su šilumos tiekimo įmonėmis:
- 2013 m. rugpjūčio 30 d. Kauno šilumos tinklų įmonė šventė 50-ies metų jubiliejų.
- 2013 m. rugsėjo 20 d. bendrovės veiklos 50-metį šventė ir Druskininkų įmonė.
- 2013 m. spalio 4 d. įmonių. ir elektros energijai gaminti.
- 2013 m. spalio 25 d.
- 2013 m. lapkričio 27 d. Druskininkuose oficialiai atidaryta biomasės katilinė.
- 2013 m. gruodžio 3 d. vandens šildymo katilas.
- 2013 m. gruodžio 3 d. „Jonavos šilumos tinklai” valdoma Girelės rajoninė katilinė.
- 2013 m. gruodžio 4 d. AB „Kauno energija” priklausančioje Noreikiškių katilinėje oficialiai pradėta naujo biokuro katilo eksploatacija.
- 2013 m. gruodžio 6 d. UAB „Mažeikių šilumos tinklai” sėkmingai įgyvendintas 2 po 5 MW biokuru kūrenamų katilų su pagalbiniais įrenginiais projektas.
Šie projektai rodo aktyvų investavimą į šilumos ūkio modernizavimą ir biokuro naudojimą.

Biokuro panaudojimas Lietuvoje
Komunikacija ir technologijos
LŠTA naudoja modernias komunikacijos technologijas, tokias kaip Microsoft Lync, konferencijoms organizuoti. Pagal pasirašytą sutartį su UAB „BlueBridge” iki 2013 m. naudotis Microsoft Lync konferencijų paslauga.
2013 m. gruodžio 30 d. įvyko pirmoji bandomoji videokonferencija. LŠTA organizuojami videokonferencijų pagrindu.
LŠTA aktyviai dalyvauja Baltijos bendradarbiavimo per sieną programoje 2007-2013 m. Projekto pradžia - 2011 m. liepos 1 d., pabaiga - 2014 m.
Asociacija teikia elektroniniu paštu skirtingas pastatų kategorijas analizę. LŠTA vienu metu siunčia elektroniniu paštu 6 gavėjų paketais, t.y. adresatų.
LŠTA narių sąrašas
LŠTA vienija įvairias įmones ir specialistus, dirbančius šilumos ūkio sektoriuje. Tarp narių yra įmonių vadovai, inžinieriai ir kiti specialistai.
Kai kurie iš LŠTA narių:
- Adolfas Stongvilas - UAB „Litesko” fil. Direktorius
- Alfredas Miltenis - UAB „Litesko” fil. Direktorius
- Loreta Gaidienė - AB „Klaipėdos energija” ekonomikos ir personalo sk.
- Renolda Stepanauskaitė Kubilienė - UAB „Litesko” fil.
- Lilita Žukauskienė - UAB „Litesko” fil.
- Darius Blažauskas - UAB „Litesko” fil.
- Rimantas Karnišauskas - UAB „Vilniaus energija” E-2 eksploatacijos tarnybos vyr.
Įmonių direktoriai. 2013 m. rugpjūčio 30 d. 2013 m. rugsėjo 20 d. 2013 m. spalio 4 d. 2013 m. spalio 25 d.
Vyr. - Vilma Smalinskienė - Vyr.
LŠTA nariai aktyviai dalyvauja asociacijos veikloje, prisideda prie šilumos ūkio sektoriaus plėtros ir modernizavimo.
| Rodiklis | Reikšmė |
|---|---|
| Išsiųstų raštų skaičius | 175 |
| Naujų teisės aktų ir pataisų | 240+ |
| Konferencijos | 5+ |
| Seminarai | 1+ |
tags: #kaip #viesuju #pirkimu #sistemoje #patalpinti #metine