Šiame straipsnyje pateikiamas Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo Nr. VIII-729 2 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymas.

Pagrindiniai įstatymo pakeitimai
Šis teisės aktas yra Lietuvos Respublikos įstatymo dėl valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo pakeitimo.
- Pakeičiamas 14 straipsnio 4 dalis, kuri numato, kad sprendimą dėl valstybės turto perdavimo pagal panaudos sutartį tam tikriems subjektams priima Vyriausybė arba jos įgalioti turto valdytojai.
- Įstatymas numato, kad jis, išskyrus vieną dalį, įsigalioja 2026 m. sausio 1 d.
- Taip pat numatoma, kad savivaldybių tarybos iki 2025 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
Pensijų reforma – viskas, ką turite žinoti
Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
- Įstatymas įsigalioja 2025 m. lapkričio 1 d.
- Vyriausybė įgyvendina jį iki 2025 m. spalio 31 d.
- Įstatymą skelbia Respublikos Prezidentas ir jį teikia Seimo nariai.
Įstatymo poveikis įvairiems subjektams
Šis įstatymas tiesiogiai arba netiesiogiai veikia įvairias institucijas ir subjektus:
- Valstybės ir savivaldybių institucijos: Yra tiesiogiai susijusios su šiuo įstatymu, nes jis reglamentuoja turto valdymo, naudojimo ir disponavimo principus.
- Valstybės ir savivaldybių turto valdytojai: Šis dokumentas tiesiogiai veikia valstybės ir savivaldybių turto valdytojus, nes jame pakeičiamos nuostatos, kurios reguliuoja jų galią priimti sprendimus dėl valstybės turto perdavimo ir nuomos.
- Valstybės ir savivaldybių turtą naudojantys subjektai: Šis įstatymas gali turėti įtakos subjektams, kurie naudojasi valstybės ir savivaldybių turtu, nes jame keičiamos nuostatos, kurios susijusios su turtu, panaudos sutartimis ir nuoma.
- Nekilnojamojo turto savininkai: Gali būti paveikti šio įstatymo, jei jų turtas yra naudojamas profesionaliojo scenos meno įstaigų veiklai.
- Savivaldybių tarybos: Šis dokumentas numato, kad savivaldybių tarybos turi priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus iki 2025 m. gruodžio 31 d.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos iniciatyvos
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija pavasario sesijoje taip pat siūlys suteikti daugiau savarankiškumo mokykloms, atšaukti sveikatos draudimo mokestį, atleisti nuo nekilnojamo turto mokesčio kultūrines veiklas vykdančius paveldo objektus.
Pagrindinės iniciatyvos:
- LRT tarybos depolitizavimas: Liberalų pataisa atkeliaus lygiagrečiai su bendrai opozicijos parengtomis LRT įstatymo pataisomis.
- Pagalbinis apvaisinimas: Liberalesnis siūlymas leisti pagalbinio apvaisinimo paslaugas vienišoms moterims.
- Sveikatos draudimas: Kvietimas atšaukti kairiųjų priimtą savanoriškojo sveikatos draudimo įmokų apmokestinimą, kai jos viršija 350 eurų per metus.
- Narkotikų dekriminalizavimas: Baudžiamojo kodekso 259 ir 269 straipsnių pataisos.
- Švietimo įstatymo pataisa: Leistų progresyvioms savivaldybėms regionuose išbandyti pilotinius ugdymo ir mokinių įvertinimo projektus.
- Nekilnojamojo turto mokestis: Projektas, kuris atleistų nuo nekilnojamo turto mokesčio tvarkingus paveldo objektus, kuriuose vykdoma kultūrinė veikla.
- Atsinaujinančių išteklių energetika: Pataisa, leidžianti gaminantiems elektros energiją vartotojams pasidalinti elektros pertekliumi su artimais giminaičiais.
- Infrastruktūros mokestis: Siūlymas įtraukti pataisą, kuri leistų nuo infrastruktūros mokesčio atleisti gyvenamojo būsto statytojus, jeigu objektuose įrengiamos priedangos.
- Teritorijų planavimas: Pataisų paketas, kuriuo tobulinama teritorijų planavimo tvarka, kad savivaldybės galėtų investuoti į sodų bendrijų kelius, viešuosius želdynus, įrengti socialinę infrastruktūrą - darželius, mokyklas ir kt.
Ši lengvata Lietuvoje vis aktualesnė, nes gaminančių elektros vartotojų skaičius toliau auga: 2026 m. vasario duomenimis, šalyje jų buvo jau daugiau kaip 170 tūkstančių.
| Data | Vartotojų skaičius |
|---|---|
| 2026 m. vasaris | Daugiau kaip 170 tūkstančių |
