Rokiškio rajono savivaldybė susiduria su sunkumais ieškant rangovų, kurie sutiktų renovuoti daugiabučius namus Rokiškyje, Obeliuose ir Juodupėje.

Mūsų savivaldybė su žiburiu ieško statybininkų, sutinkančių renovuoti vienuolika Rokiškio, Obelių ir Juodupės daugiabučių, atrinktų pirmajame renovacijos etape.
Rangovų paieškos iššūkiai
Tačiau rangovų, pageidaujančių imtis didelės vertės objektų, paieškos kol kas bevaisės.
„Nuo užsakymų šalies statybos įmonės tiesiog dūsta. Todėl jos gali rinktis, kur dirbti. Mūsų rajonas jų nevilioja”, - sakė daugiabučių renovacijos projektų vadovas Audrius Dilys.
Pirmajam renovacijai etapui atrinktų 11 daugiabučių (mieste - 5, Juodupėje ir Obeliuose - po 3) atnaujinimo darbai jau galėtų prasidėti.
Tačiau kada prie jų pasirodys statybininkų brigados - visiškai neaišku.
„Dėl Rokiškio ir Obelių namų rangovų paiešką per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO) skelbėme tris kartus, bet nesėkmingai”, - dėstė A. Dilys.
Jo nuomone, šalyje situacija dėl statybos įmonių paieškos įkaitusi ir dar labiau kais.
„Vienu metu rajonuose ir miestuose prasideda pirmojo etapo 600 daugiabučių renovacija, o ant kulnų lipa antruoju etapu parinktų namų renovacijos procesas”, - pagrindinę priežastį, kodėl rokiškėnams nesiseka rasti rangovų, įvardijo projekto vadovas.
Anot A. Dilio, iš beveik 80-ies statybos įmonių, kurias buvo galima samdytis per CPO, neatsirado nė vienos bendrovės, susidomėjusios rokiškėnų pasiūlymu.
Rokiškio statybos įmonių šiame sąraše visai nėra.
Projekto vadovo teigimu, imtis didelės apimties objekto, kurio vertė siekia milijonus, smulkioms įmonėms - ne pagal pečius.
Be to, bendrovės mieliau renkasi visuomeninius objektus.
„Mūsų verslininkai neslepia, kad jiems daug parankiau renovuoti mokyklas, gimnazijas ar kitus visuomeninius objektus, nes išvengiama konfliktų su gyventojais,” - svarstė A. Dilys.
VšĮ Juodupės komunalinis ūkis du kartus bandė laimę ieškodamas statybos įmonės per CPO, sutinkančios renovuoti tris miestelio daugiabučius.
Bet abu kartus - taip pat nesėkmingai.
Pirmajam renovacijos etapui Lietuvoje planuojama renovuoti 839 daugiabučius 56 Lietuvos savivaldybėse.
Rokiškio rajone ketinama atnaujinti 16 daugiabučių.
Renovuoti pagal Aplinkos ministerijos vykdomą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos naująjį modelį buvo atrinkti daugiausia šilumos suvartojantys daugiabučiai, kurių visi butai gyvenami, o savininkai neturi komunalinių paslaugų skolų.
Pagal šią programą bus atnaujinta 16 Rokiškio rajono namų: Rokiškio miesto Laisvės g. 5D, 5C, Vilties g. 16, 26, Aukštaičių g. 3 ir M.Riomerio g. 5; Juodupės Prūdupės g. 1, 3, Tekstilininkų g. 9, Liepų g. 13 ir Pergalės g. 10; Obelių Dirbtuvių g. 12, 12 A, 14, 14 A ir 16 A.
Savivaldybė įsipareigojo parengti namų renovacijos investicinius projektus, už kuriuos sumokės ministerija.
Gyventojų susirinkimai planuojami birželio mėn.
Šilumos tinklų atnaujinimas Rokiškyje
2025 metais AB „Panevėžio energija“ planuoja rekonstruoti beveik 7 km šilumos tiekimo tinklų.
Bendrovės investicijos į centralizuoto šilumos tiekimo tinklą sieks apie 4,4 mln. eurų.
310 metrų ilgio šilumos tinklų bus pakeista naujos kartos vamzdžiais Rokiškyje, Laisvės, Algirdo, M. Riomerio gatvių prieigose.
Seni susidėvėję šilumos vamzdynai pakeisti naujais pramoniniu būdu izoliuotais vamzdžiais su gedimų kontrolės sistema mažins šilumos perdavimo nuostolius tinkluose bei sąnaudas šilumos gamybai ir tiekimui.
Didinant bendrą centralizuotos šilumos tiekimo sistemos efektyvumą, tam pačiam šilumos poreikiui gaminti bus sunaudojama mažiau kuro, tad mažės anglies dioksido (CO2) emisijos, kurios tiesiogiai daro poveikį aplinkai.
Didinti centralizuoto šilumos tiekimo tinklo efektyvumą ir tvarumą yra vienas pagrindinių uždavinių, numatytų AB „Panevėžio energija“ šilumos ūkio plėtros investicijų plane.
Bendrovė siekia gaminti šilumą efektyviai, kuo mažesnėmis gamybos sąnaudomis, investuodama į naujos įrangos, modernių technologijų diegimą, atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimą energijos gamybai.
Perėjimas prie žaliosios energetikos įgyvendinamas ir tvaresniais gamybos procesais, ir efektyvesniu šilumos tiekimo užtikrinimu.
Šiuo metu bendrovė jau yra atnaujinusi daugiau nei 70 proc. šilumos tiekimo tinklų.
Kultūros centro ir Choreografijos mokyklos situacija
Akibrokštas: į nebaigtą renovuoti Rokiškio kultūros centro pastatą perkelta Choreografijos mokykla - neteisėtas žingsnis.
Beje, pirmieji tokį pažeidimą pastebėjo ne statybos priežiūros inspektoriai, o ugniagesiai.
Pasidomėti Rokiškio kultūros centro ir Choreografijos mokyklos kaimynyste paskatino ilgametė kultūros darbuotoja, buvusi etnografinio ansamblio „Saulala“ vadovė Irena Aleksiejienė.
„Esu neišpasakytai sujaudinta. Kultūros centro darbuotojai ne vienerius metus rūpinosi pastato renovacija. Kai dalį jo sutvarkė, pačius išgujo į neremontuotas patalpas. Dažais kvepiančius kabinetus, sales teko užleisti šokėjams. Nuo tokios neteisybės krauju liejasi širdis“, - piktinosi ponia Irena.
Jos nuomone, Rokiškio kultūros centro rekonstrukcija atliekama labai neūkiškai.
Juk pastato remonto darbų projektas rengtas kultūros įstaigai.
Betgi suremontavus dalį pastato nutarta keisti patalpų paskirtį - į jas įkelti Rokiškio choreografijos mokyklą.
Suremontuotose patalpose vėl daromas remontas, nes jas reikia pritaikyti švietimo įstaigai.
„Vytauto gatvės šaligatvius klojo du kartus... Tad kuo Kultūros centras prastesnis, kad jį remontuotų tik vieną kartą? Niekada nesuprasiu, kodėl dar prieš pradedant remontą nebuvo padalintos patalpos abiem suinteresuotoms pusėms...“ - kalbėjo I.Aleksiejienė.
Anot jos, piršto nepajudinę šokėjai sėdi šiltuose kabinetuose, o remonto „malonumus“ atkentėję kultūros darbuotojai šąla apleistuose kabinetuose.
I.Aleksiejienė tikino, jog tokios nepagarbos žmonėms nėra patyrusi.
„Rajono vadovai dar drįsta kritikuoti Kultūros centro direktorę Nidą Lungienę, nors jos komandai sudarė nepakenčiamas darbo sąlygas. Ji kaip katė su kačiukais kilnojasi iš vienos vietos į kitą, kol dalis jos komandos atsidūrė rūsyje. Kultūros darbuotojai organizuoja šventes, festivalius, kuria grožį, o patys išgrūsti į šiukšlyną“, - pridūrė I.Aleksiejienė.
Kultūros centro direktorė N.Lungienė „Gimtajam“ sakė, jog rajono tarybos sprendimu pastatas padalintas į dvi dalis.
Choreografijos mokyklai tekusių patalpų didžioji dalis yra renovuotos, o šeimininkai - centro darbuotojai ištremti į senus, atnaujinimo dar laukiančius kabinetus.
„Jausmams vietos nėra. Valdžios sprendimai yra nediskutuojami, tik vykdomi. Šokėjų perkėlimas į kultūros centrą taupo lėšas. Sunkmečiu tai būtina daryti“, - sakė N.Lungienė.
Ji tikino optimistiškai žvelgianti į ateitį: darbuotojai senuosius kabinetus savomis jėgomis išklijuos tapetais, kamšys langus ir lauks lėšų patalpoms atnaujinti.
„Laukimas gali trukti dvejus, trejus, o gal ir daugiau metų. Su tuo susitaikėme, bandysime išgyventi“, - pokalbį baigė direktorė.
Pasak Panevėžio apskrities Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Algirdo Vyšniausko, spalio 30 d. planine tvarka tarnybos inspektoriai nutarė patikrinti Rokiškio kultūros centrą.
Pastate vyksta remonto darbai, todėl inspektoriai tikrinimo net nepradėjo.
Apie tai, kad remontuojamose patalpose veikia kelios įstaigos, pasak A.Vyšniausko, jie informavo Panevėžio apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentą, manydami, jog būtent jų kompetencija spręsti, ar tokia situacija nepažeidžia galiojančių įstatymų, ar deramai pasirūpinta žmonių saugumu.
Atsakymą priešgaisrinės gelbėjimo tarnybai rengiantis minėto departamento Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Virginijus Strazdas „Gimtajam“ sakė, jog patalpos, nepripažintos tinkamomis, negali būti eksploatuojamos, o naujos įstaigos įkurdinimas jose - grubus nusižengimas.
Baigus rekonstrukciją, juolab pakeitus pastato paskirtį, pasak V.Strazdo, privaloma objektą priduoti valstybinei darbų priėmimo komisijai.
Jos nariai sprendžia, ar rekonstruotas statinys atitinka specifinius naujajai įstaigai, o šiuo atveju choreografijos mokyklai, keliamus reikalavimus.
Viso centro rekonstrukciją planuojama baigti 2011 m.
„Situaciją žinau, negaliu pasakyti, kad šiuo klausimu nieko nedarau. Keletą kartų įspėjau savivaldybės vadovus, kurie pažeidžia galiojančias statybos normas. Pasiūliau ir galimą išeitį: suskaidyti didžiulį pastatą į kelias dalis ir valstybinei komisijai priduoti jį dalimis. Šis sumanymas savivaldybei taip pat nepatinka: tai kainuoja nemažus pinigus“, - sakė V.Strazdas.
Į klausimą, kas privalėtų prisiimti atsakomybę, jei Kultūros centre ar Choreografijos mokykloje atsitiktų nelaimė, V.Strazdas teigė, jog už viską atsako pastato savininkas - rajono savivaldybė.
Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas V.Strazdas yra ir rajono tarybos narys, balsavęs už Choreografijos mokyklos perkėlimą į Kultūros centrą.
„Ranką kėliau „už“, manydamas, jog tai labai geras sprendimas, tačiau nemaniau, kad viskas bus įgyvendinta taip skubotai ir nepaisant statybos reikalavimų“, - aiškino V.Strazdas.
Anot jo, savivaldybės administracijos direktorius G.Rekerta iki šiol neįžvelgia jokio nusižengimo: dauguma rajono mokyklų rekonstruotos ne per atostogas, o mokslo metų eigoje.
„Gimtajam Rokiškiui“ G..Rekerta patvirtino tą patį.
Jis sakė, kad Panemunėlio pagrindinė baigta renovuoti, J.Tumo-Vaižganto vidurinės mokyklos renovacija tebevyksta, Pandėlio gimnazijos kapitalinis remontas tik pradedamas.
Nė vienoje mokykloje ugdymo procesas nebuvo stabdomas.
Kol viename mokyklos aukšte ar korpuse triūsia statybininkai, kituose vyksta pamokos.
Todėl G.Rekerta sakė nesuvokiantis, kodėl iš Kultūros centro privaloma iškelti veikiančias įstaigas.
Direktorius tikino, kad iš Choreografijos mokyklos buvusio pastato skubiai iškelti šokėjai taupymo sumetimais ir siekiant gauti lėšų čia steigti socialinį būstą.
Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorius Gintautas Valkūnas „Gimtajam...“ sakė, kad jis sprendimą jau priėmė.
Savivaldybė įpareigota koreguoti Kultūros centro pastato rekonstrukcijos projektą - suskaidyti jį dalimis ir kuo skubiau valstybinei komisijai priduoti jau baigtas renovuoti dalis.
Daugiabučių namų atnaujinimo programa Vilkaviškio rajone
Vilkaviškio rajone toliau sėkmingai įgyvendinama daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa.
Šią savaitę rangovai pradeda darbus daugiabučiuose namuose Statybininkų g. 6 (rangovas UAB „Statybos ritmas“) ir Nepriklausomybės g. 80 (UAB „Daistatus“).
Netrukus prasidės darbai daugiabučiuose namuose Nepriklausomybės g. 52 (rangovas UAB „Vilkasta“) ir Lauko g.
Daugiabučio namo, Lauko g. 30, Vilkaviškyje, skelbtas konkursas atnaujinimo (modernizavimo) statybos rangos darbams neįvyko, rangovams nepateikus pasiūlymų.
Dešimties Vilkaviškio miesto daugiabučių namų, esančių Birutės g. 4, Gedimino g. 12, Lauko g. 26, Lauko g. 28B, Maironio g. 3, Nepriklausomybės g. 60, Nepriklausomybės g. 78, Vilniaus g. 6, Vysk. A. Karoso g. 11 ir Vysk. A. Karoso g. 18, investicijų planai yra patvirtinti VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ (BETA) ir įtraukti į finansuojamų (atnaujinimo) modernizavimo projektų sąrašą.
Vilkaviškio mieste daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruoja UAB „Vilkuva“.
Kybartuose, Virbalyje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruoja UAB „Kybartų darna“.
Dėl daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) konsultacijas teikia ir Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyr.
tags: #rokiskis #renovacija #algirdo #g