Storo Romo Sodyba: Atsiliepimai ir Apžvalga

„Storo Romo sodyba“, įsikūrusi netoli Druskininkų, yra populiari kaimo turizmo vieta. Sodybos šeimininkas Romualdas Visockas atvirai dalijasi savo įžvalgomis apie verslą ir patirtį.

Lietuvos regionų žemėlapis

Sodybos įkūrimas ir vizija

Sklypą ant Ratnyčėlės upės kranto p. Visockas įsigijo 2003-iaisiais. „Viskas paprasta. Vyko aukcionas. Nelabai kas šia teritorija ir domėjosi, nupirkau ją už 47.000 Lt. Iš karto nusprendžiau, kad čia puiki vieta kaimo turizmui: miestas šalia, upė, miškas“, - prisiminė p. Gamybinius pastatus jis renovavo, vieną apdengė skiedrom, kitą apdrėbė moliu. Tuo metu pradėjo statyti ir pagrindinę sodybą.

Paklaustas apie investicijas, p. Visockas pasakoja atvirai: „Pradėjau kaip ir nemažai kitų šalies verslininkų, „su kailiais“. Ir kooperatyvą buvau įkūręs. Ir kavinę Druskininkuose turėjau, ir vandens dviračius, ir karietas nuomojau. Tačiau mane visada traukė gamta, kai nusprendžiau statyti sodybą, atsisakiau kitų verslų, pardaviau butą. Paėmiau 1 mln. Jis sako, kad tuo metu bankai nebuvo tokie reiklūs kaip dabar - patys siūlė paskolas.

Architektūriniai sprendimai

„Savu laiku mokiausi architektūros. Fakultete buvo ne tik mokslai, bet ir gražių merginų. Reikėjo rinktis: mokslai arba jos.

Sodybos veikla ir paslaugos

Pagrindiniame name įrengta 30 vietų svečiams. Jau kuris laikas sodyboje laukiamos tik grupės ir tik savaitgaliais. „Kasdien pavienių klientų nepriimame, nes mudu su žmona negalime visko aprėpti. Paprastomis dienomis turime tiek darbo, kad tokiems klientams laiko neliktų. Pavyzdžiui, renkame vaistažoles. Paskui jas pakuojame. Mūsų svečiai jas mielai perka, tačiau joms suruošti reikia ne vienos dienos“, - pasakoja p.

„Storo Romo“ sodyboje įkurtas ir etnografinis buities muziejus, sodybą juosia liaudies meistrų skulptūros. Vasarą į buities muziejaus dirbtuves susirenka amatininkai iš visos Lietuvos, organizuojami ir dailininkų plenerai.

Šiuo metu jau praktiškai baigtas naujas pastatas, kuriame bus įrengtas Liaudies muziejus. Atidarymas suplanuotas birželio 22-ąją. „Dar labai noriu kuo daugiau apie maistą svečius mokyt. Ir dabar vaikai atvažiuoja pas mus, sviestą muša, bet to nepakanka.

Atėnai, Graikija: Nacionalinis archeologijos muziejus – Ricko Steveso Europos kelionių vadovas – „Travel Bite“

Finansiniai aspektai ir plėtra

„Viską, ką uždirbame, tą ir sudedame į sodybą. Darbams ir idėjoms galo nėra. Jei suplanuojame ką didesnio - pataupome ir įgyvendiname. Neėmiau ir neimčiau jokių europinių pinigų, nes noriu ramiai miegoti“, - nukerta verslininkas.

Jis pasakoja iki sunkmečio turėjęs įmonę, po visų mokestinių reformų jos veiklą sustabdė. „Įmonės veiklą sustabdžiau, nes mokesčiai yra nerealūs, tikrintojų gausybė. Dirbant su verslo liudijimu kitaip: žurnalą pildai, balansą pasidarai, išrašai sąskaitas ir viskas. Kita vertus, valdžiai to neužteko, tai atsirado naujas potvarkis apie 5% pajamų mokestį metų pabaigoje. Jau nebesvarbu, kad moku už liudijimą, mokesčius „Sodrai“ ir privalomąjį sveikatos draudimą”, - kritikos mokesčių politikai p.

Paklaustas, kiek dabar verta „Storo Romo sodyba“, jos šeimininkas tik ranka numoja ir sako niekada rimtai tuo nesidomėjęs, mat apie šio verslo pardavimą net nepagalvojęs. „Tiesa, viešėjo pas mane viena rimta nekilnojamojo turto vertintoja iš Baltarusijos. Suskaičiavo, kad šis mano verslas dabar vertas maždaug 6 mln.

Kaimo turizmo tendencijos

Netoli Druskininkų esančios „Storo Romo“ sodybos šeimininkas Romualdas Visockas patikino, kad šiemet besirenkančių kaimo turizmo paslaugas sumažėjo 50 proc. Pasak šeimininko, norinčiųjų poilsiauti žiemą išvis beveik nebuvo. „Gyventojai taupo, todėl renkasi paprastesnes, pigesnes pramogas, pavyzdžiui, poilsį prie vandens“, - pasakojo R.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Regina Sirusienė-Lamauskienė teigia nustebusi, kad aplink Trakus įsikūrusiose sodybose šiemet ypač sumažėjo norinčiųjų poilsiauti.

R.Sirusienės-Lamauskienės teigimu, žmonės, rinkdamiesi poilsį kaimo turizme, tikisi sodyboje rasti tris pagrindinius dalykus: gamtą, sodyboje gaminamą autentišką maistą ir pramogas. Papildomas pramogas renkamasi retai, nes jos kainuoja.

„Norėdami pagerinti esamą kaimo turizmo padėtį, sugalvojome išleisti žemėlapį 20 tūkst. egz. tiražu, kurio vienoje pusėje bus sužymėtos visos kaimo sodybos, kitoje - jų nuotraukos ir kontaktiniai duomenys“, - sakė R.

Kaimo turizmo sodyba

Kaimo turizmo rinkos pokyčiai

„Kaimo turizmo klientas - tai ne tie 2 proc. turtingųjų, o tas vidurinysis sluoksnis, kuris liko be darbo, tuo tarpu labiausiai kaimo turizmą mėgusių vokiečių ir latvių sumažėjo 7 proc.“, - teigia Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Regina Sirusienė-Lamauskienė.

Kretingos rajone, vos 10 km nuo jūros, įsikūrusioje 5 gandrų sodyboje „Vienkiemis“, norinčiųjų ilsėtis, palyginti su 2008 metų birželio mėnesiu, sumažėjo 50 proc., liepą - 30 proc. , rašo agroverslo tinklapis „Mano ūkis“ .

Rodiklis Pokytis
Norinčiųjų ilsėtis "Vienkiemyje" (birželis) -50%
Norinčiųjų ilsėtis "Vienkiemyje" (liepa) -30%
Besirenkančių kaimo turizmą (Storo Romo sodyba) -50%
Vokiečių ir latvių, mėgusių kaimo turizmą -7%

tags: #storo #romo #sodyba #atsiliepimai