Nuomodami gyvenamosios paskirties patalpas (pvz., butą) Lietuvoje, turite teisę pasirinkti, kaip apmokestinti nuomos pajamas. Vienas iš būdų - įsigyti verslo liudijimą. Aptarkime, kaip tai veikia ir ką svarbu žinoti.
Apmokestinimo Būdai Nuomojant Gyvenamąsias Patalpas
Yra du pagrindiniai būdai apmokestinti pajamas, gaunamas už gyvenamosios paskirties patalpų nuomą:
- Verslo liudijimas „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“: Už šį liudijimą sumokamas savivaldybių tarybų nustatytas fiksuoto dydžio pajamų mokestis. Svarbu, kad šis verslo liudijimas tinka tik nuomojant patalpas gyventojams.
- Pajamų mokestis: Nuo nuomos pajamų sumokėti 15 proc. pajamų mokestį.
Svarbu: Nuo 2020-07-01 privaloma įsigyti atskirus verslo liudijimus kiekvienam nuomojamam gyvenamosios paskirties objektui.
Štai kaip atrodo pajamų mokesčio tarifai Lietuvoje:
- Lietuvoje gautų apmokestinamųjų pajamų (palūkanų, honorarų, pajamų už Lietuvoje esančio nekilnojamojo daikto nuomą, sporto ir atlikėjų veiklos pajamų, pajamų už Lietuvoje esančio nekilnojamojo daikto ir Lietuvoje registruotino kilnojamojo daikto pardavimą ar kitokį perleidimą nuosavybėn), kurių suma per metus neviršija 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU) dydžio, apmokestinama 15 proc. pajamų mokesčio tarifu.
- Metinė tokių pajamų dalis, viršijanti 120 VDU dydžio sumą, apmokestinama, taikant 20 proc. mokesčio tarifą.
Štai lentelė su 120 VDU dydžiais skirtingais metais:
| Metai | 120 VDU (Eur) |
|---|---|
| 2025 | 253065,60 |
| 2024 | 228324 |
| 2023 | 202188 |
| 2022 | 180492 |
| 2021 | 162324 |
| 2020 | 148968 |
Nuomojant gyvenamąsias patalpas, įsigijus gyvenamųjų patalpų nuomos verslo liudijimą, per kalendorinius metus galima gauti 45 000 Eur pajamų. Viršijus 45 000 Eur, viršijanti dalis apmokestinama 15 proc. pajamų mokesčio tarifu, kaip turto nuomos pajamos, neįsigijus verslo liudijimo.
Kaip padėti sau jaučiant finansinį nerimą?
VMI Pozicija Dėl Nuomos Tarpininkų
Dalis būsto nuomos administratorių paslaugomis besinaudojančių asmenų sulaukė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) žinučių. VMI teigimu, NT nuomoti per nuomos tarpininkavimo ar administravimo paslaugas teikiančias įmones galima tik vienu būdu - metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 dienos, deklaruojant iš NT nuomos gautas pajamas ir nuo jų sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM).
Kai kurie gyventojai ir nuomos tarpininkai kelia klausimą, ar pagrįstai įvedama tokia tvarka, kuri daliai gyventojų reikš didesnius mokesčius už legaliai nuomojamą būstą.
VMI aiškinimu, per tarpininką vykdoma NT nuoma su verslo liudijimu nėra galima, o gyventojai turi pasirinkti kitą būdą, kuriuo jie vykdys veiklą ir mokės mokesčius.
„Gyventojas, ketindamas vykdyti veiklą, o būsto nuoma yra aktyvi savarankiška veikla, kuria jis siekia uždirbti pajamų, leistinuose rėmuose gali pasirinkti formą, būdą, pasiskaičiuoti, kuris būdas jam labiau apsimoka ir nuspręsti, ar jis veikia pats, ar samdosi įmonę arba per ją vykdo veiklą“, - aiškina R.
Trumpalaikės nuomos administravimo įmonės „Houseys“ vadovas Tomas Grižas teigia, kad toks VMI aiškinimas yra ir verslo žlugdymas, ir sėkmingai vykdomas žmonių apkrovimas papildomais mokesčiais, o pati situacija sukelia daug klausimų.
„Mes kalbame apie verslo liudijimą. Verslas daromas dažniausiai pasitelkiant arba vidinius arba išorinius resursus. Tai šiuo atveju, gyventojas, vykdydamas veiklą verslo liudijimo pagrindu, pasitelkia išorinį resursą, tarkim administratorių. Pagal pačią definiciją verslo liudijimas netenka prasmės būti taip vadinamas, nes tu negali daryti verslo, turėdamas verslo liudijimą“, - svarsto T.
„Išeina, kad išaiškinimas daugmaž skamba taip: negalimas jokių išorinių paslaugų pirkimas, susijęs su šia veikla. Su turto nuoma susijusių paslaugų yra daugybė - skalbykla, tvarkymas, santechniko paslaugos... Tad klausimas, kokiu atveju tai traktuojama kaip galima, o kokiu - kaip negalima“, - svarsto T.

„Asmuo, kuris dirba su verslo liudijimu, turi dirbti savarankiškai, - sako R. Virvilienė. - Jam padėti gali tik į verslo liudijimą įrašytas jo šeimos narys. Daugiau įrašyti į verslo liudijimą nieko negali. Tai yra kaip yra. Mes administruojame mokesčius, turime užtikrinti atitiktį, žmonių lygias konkurencines sąlygas, galimybes visiems mokėti tiek, kiek priklauso pagal jų pasirinktą formą. O rinkos mes nereguliuojame.
„83 asmenys, kuriuos mes identifikavome, atlikdami tą analizę, gavo per „Mano VMI“ asmenines žinutes su prašymu atkreipti dėmesį, kad taip daryti nevalia. Ir be abejo, jokios sankcijos, jokie papildomai priskaičiuoti mokesčiai nebuvo taikomi. Mes perspėjame gyventojus, kad jeigu jie ketina tęsti arba pradėti veiklą, išsiimti verslo liudijimus, kad jie nuo kitų metų jau elgtųsi taip, kaip privalu elgtis. Ir tikrai šiuo metu jokių baudimų, papildomų priskaičiavimų mes tikrai neketiname atlikti“, - teigia R.
„Baudimų ir [mokesčių] priskaičiavimų daryti neplanuojame, dėl to siūlyčiau tiesiog neabsoliutinti arba neiti į kraštutinumus šioje situacijoje, kad jeigu gyventojas pasisamdys vieną kitą kartą, kad valytojas sutvarkytų tą butą, ar padarys kosmetinį remontą, tai tikrai mes nedrausime vykdyti veiklos“, - sako R.
T. Kitas dalykas, keliantis klausimų, pasak T.
„Aš manau, kad tai lems daug dalykų, įskaitant ir užsidarančius mažus verslus, žmones, parduodančius turtą, nes jiems tiesiog nebeapsimoka to daryti, investuojančius kažkur kitur. Aš galėčiau turbūt sąrašą surašyti, kas gali ir greičiausiai įvyks, būtent dėl šito išaiškinimo, ir kaip VMI sako, neįvykusių jokių pakeitimų, o tiesiog atsiradusių išaiškinimų“, - sako T.
tags: #verslo #liudijimo #formavimas #gyvenamosios #paskirties #nuoma